W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o PIM MSWiA – posiedzenie Senatu z udziałem wiceministra Błażeja Pobożego

14.12.2022

W środę, 14 grudnia br. wiceminister Błażej Poboży uzasadniał na posiedzeniu plenarnym w Senacie projekt ustawy o PIM MSWiA. Celem ustawy jest przekształcenie Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w placówkę badawczą przy zachowaniu dotychczasowych usług medycznych.

Posiedzenie Senatu RP - wiceminister Błażej Poboży

To dla mnie osobiście najważniejszy moment w ramach pracy nad projektem ustawy o PIM MSWiA

– powiedział wiceminister.

CSK MSWiA to jest miejsce o wyjątkowym potencjale. Trzeba ten potencjał odpowiednio wykorzystać, dbać o niego i go rozwijać. To wysokospecjalistyczna placówka o szerokim zakresie działania, największy tego typu ośrodek w kraju

– dodał. 
 
Podsekretarz stanu w MSWiA przedstawił dziś Senatowi założenia projektu ustawy dotyczącej przekształcenia CSK w drodze specustawy. Wiceminister podkreślił i zapewnił, że szpital nadal będzie świadczył, tak jak dotychczas, świadczenia zdrowotne dla wszystkich obywateli.

Wiceszef MSWiA przypominał w swoim wystąpieniu o tym, jak ważną rolę szpital pełnił w czasie pandemii. Był on jednym z pierwszych szpitali jednoimiennych leczących chorych na COVID-19. CSK organizowało także szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym. Podsekretarz stanu w MSWiA podziękował za tę pracę zespołowi medycznemu CSK.

Chciałbym wyraźnie podkreślić, że szpital to przede wszystkim ludzie. To codzienne zaangażowanie i poświęcenie pracowników naszego szpitala począwszy od dyrekcji, przez kierowników, ordynatorów, pracowników administracyjnych. Oni przede wszystkim składają się na sukces naszej flagowej jednostki

– przekonywał.
 
Wiceminister informował, że placówka zatrudnia około 1000 lekarzy, w tym 174 z tytułem naukowym i aż 17 profesorów, co stwarza potencjał dla stworzenia placówki badawczej.

Pomysł PIM MSWiA powstał w gronie dyrekcji i pracowników szpitala

- podkreślił wiceszef MSWiA.

Ten projekt został poparty w ramach spontanicznej akcji ponad 1500 osób, dla których idea ta była niezwykle istotna. Tyle osób podpisało się pod wnioskiem o wsparcie dla tej inicjatywy. W związku z tym wsłuchaliśmy się w ten głos i najlepiej jak potrafiliśmy tę piękną ideę ujęliśmy w projekcie ustawy

– zwrócił uwagę wiceminister. 

Na zakończenie swojego wystąpienia Podsekretarz stanu w MSWiA zaapelował do senatorów o poparcie projektu ustawy podczas głosowania.

Projekt ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA

Projekt ustawy zakłada powołanie PIM w drodze przekształcenia dotychczas istniejącego Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA. Instytut stanie się placówką badawczą, która będzie prowadziła badania naukowe, także te w zakresie rozwoju nowoczesnych metod diagnostyki.

Państwowy Instytut Medyczny MSWiA zajmie się także opracowaniem standardów postępowania medycznego na wypadek zagrożeń bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. 

Jednym z zadań instytutu będzie również prowadzenie działalności konsultacyjnej na rzecz podmiotów leczniczych utworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Nowa placówka zajmie się także prowadzeniem badań naukowych, a także prac rozwojowych i usługowo-badawczych dotyczących nauk medycznych oraz nauk o zdrowiu dotyczących bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, z uwzględnieniem specyfiki potrzeb zdrowotnych funkcjonariuszy. Dodatkowo do zadań instytutu będzie należało również opracowywanie analiz, ocen, ekspertyz i standardów diagnostyczno-leczniczych, które mają zastosowanie w pracy służb podległych MSWiA.  

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA jest jednym z największych ośrodków medycznych w kraju. Placówka jest też ważnym w kraju i w regionie ośrodkiem badań klinicznych. 

W skład szpitala wchodzi: 7 oddziałów, 19 klinik, 4 przychodnie, 39 poradni, 14 pracowni i zakładów diagnostycznych oraz 5 poliklinik znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego (w Radomiu, Siedlcach, Ciechanowie i Warszawie). Szpital dysponuje 808 łóżkami. Średniorocznie w placówce realizowanych jest 15 tys. zabiegów oraz ponad 120 tys. hospitalizacji.

Projekt ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA już wkrótce będzie poddany głosowaniu w Senacie. 
 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}