W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Śnieg, mróz i wiatr. Służby apelują o ostrożność

08.02.2021

W całej Polsce obowiązują ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu. Silny wiatr (w porywach do 60 km/h) powoduje, że odczuwalna temperatura jest niższa niż ta, którą wskazują termometry. Występują też zawieje i zamiecie śnieżne. Nadal utrzymuje się mróz od 7 do 12 stopni poniżej zera.

Silne opady śniegu

Według meteorologów intensywne opady śniegu będą się stopniowo przemieszczać z południa na północ kraju. Lokalnie spadnie do 15 cm śniegu. Zbierający się śnieg jest obciążeniem dla konstrukcji budynków, dlatego pamiętajmy o obowiązku odśnieżania dachów.

Na południu Polski opady śniegu przejdą w deszcz ze śniegiem i marznący deszcz, a następnie gołoledź. Warunki na drogach będą złe, dlatego policja apeluje o rozwagę i dostosowanie prędkości do sytuacji. Szczególną ostrożność zachowujmy również podczas spacerów w okolicach zamarzniętych zbiorników wodnych. 

Pamiętajmy o bezpieczeństwie

Zima to czas, kiedy wiele osób dogrzewa swoje domy i mieszkania. Tym samym, rośnie zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym „czadem”. Rozsądnym rozwiązaniem jest posiadanie czujki czadu i dymu. O jej prawidłową instalację powinny zadbać szczególnie osoby, które w swoich domach użytkują: piece grzewcze, piecyki gazowe w łazienkach, a także kuchenki gazowe.  Jeśli chcemy korzystać z urządzeń grzewczych, zadbajmy o sprawność przewodów kominowych. Systematycznie zlecajmy ich przegląd. 

Tylko od początku tego sezonu grzewczego (1 października 2020 r.) strażacy wyjeżdżali do 1903 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. Aż 831 osób potrzebowało pomocy medycznej, a 34 zmarły.

Nie bądźmy obojętni

Silne opady śniegu i niska temperatura łatwo powodują wychłodzenie organizmu. Tylko od 1 stycznia br. z powodu wychłodzenia organizmu zmarło 28 osób. Szczególną uwagę zwracajmy na osoby starsze i bezdomne, które są na to wyjątkowo narażone. W czasie zimy policjanci ze szczególną uwagą patrolują wszystkie miejsca, gdzie często przebywają bezdomni, m.in. kanały ciepłownicze, ogródki działkowe czy pustostany. Funkcjonariusze oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. 

Pamiętajmy, że jeśli zauważymy kogoś, kto jest narażony na wychłodzenie organizmu, dzwoniąc na numer alarmowy 112 możemy uratować mu życie.

{"register":{"columns":[]}}