W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystość wręczenia medali im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja z udziałem ministra Mariusza Kamińskiego

22.09.2023

W piątek, 22 września br. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński wręczył Medale im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja funkcjonariuszom z całego kraju, którzy bez wahania, z narażeniem własnego zdrowia i życia, ratowali innych. W uroczystości wzięli udział także wiceministrowie Błażej Poboży oraz Bartosz Grodecki, a także Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk i dyrektor generalny MSWiA Dariusz Nowak.

Minister Mariusz Kamiński

To dla mnie wielki zaszczyt i honor, że mogę dziś gościć tak wybitnych polskich policjantów. Zostaliście odznaczeni jednym z najważniejszych medali, jakie może otrzymać funkcjonariusz Policji – Medalem im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Jestem pod ogromnym wrażeniem Waszych czynów. Są wśród Was funkcjonariusze, którzy wskakiwali do płonących budynków, wynosili z nich nieprzytomnych ludzi, ratowali tonących i małe dzieci. Pomagali tym, którzy byli w trudnej sytuacji. Dziś jesteście prawdziwymi bohaterami

– zaznaczył minister Mariusz Kamiński. 

Minister podkreślił, że policyjna służba często wiąże się z narażaniem własnego życia. Przypomniał, że to w MSWiA powstała obowiązująca już ustawa o świadczeniu pieniężnym przysługującym rodzinom poległych funkcjonariuszy. 

Tak jak Wy, kiedy przystępowaliście do służby składaliście przysięgę, że z narażeniem własnego życia i zdrowia będziecie bronić Polski oraz bezpieczeństwa naszych obywateli, tak ta ustawa jest przysięgą państwa polskiego, że nigdy nie zapomnimy o Waszych najbliższych

– podkreślił.

W imieniu wszystkich obywateli chcę Wam przekazać wyrazy ogromnej wdzięczności. Jako szef MSWiA mogę się tylko nisko pokłonić

– podsumował. 

Podczas uroczystości Komendant Główny Policji mówił, że mieszkańcy naszego kraju mogą zawsze liczyć na wsparcie Policji. 

Polska i Polacy zawsze mogą na was liczyć. Mogą być pewni, że kiedy przyjdzie zagrożenie, to pojawicie się Wy i udzielicie niezbędnej pomocy. Nawet, jeśli będzie wymagało to narażenia własnego życia. Jako szef polskiej Policji jestem z was dumny. To wielki honor i zaszczyt mieć w szeregach takich ludzi jak wy. Serdecznie wam gratuluję tego wyróżnienia

– powiedział gen. insp. Jarosław Szymczyk.

„…Nawet z narażeniem życia”

Medal im. podkomisarza Andrzeja Struja mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Funkcjonariusze otrzymują również nagrodę finansową.

Medal jest nadawany na wniosek Komendanta Głównego Policji albo z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyróżnienie może być przyznawane także pośmiertnie.

13. rocznica śmierci podkomisarza Andrzeja Struja

Podkomisarz Andrzej Struj zginął od ciosów nożem, po tym jak 10 lutego 2010 r. podczas urlopu, interweniował wobec chuliganów, którzy niszczyli tramwaj. Policjant służył w formacji od 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji.

Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza Policji, odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

O tragicznym zdarzeniu, do którego doszło na skrzyżowaniu ul. Wolskiej i ul. Fort Wola w Warszawie, przypomina pamiątkowa tablica, którą odsłonięto 10 lat po śmierci podkomisarza, przy skwerze jego imienia.
 

Wideo

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}