W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Maciej Wąsik wręczył emerytowanym strażakom OSP pierwsze decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego

18.02.2022

- Drodzy druhowie, bardzo Wam dziękuję za wieloletnią, wspaniałą służbę w OSP dla społeczności lokalnej. Dziękujemy Wam, ogłaszając całej Polsce, że zaczynamy wypłacać dodatki emerytalne dla strażaków ochotników - powiedział wiceminister Maciej Wąsik w jednostce OSP Kołoząb (gmina Sochocin). W piątek (18 lutego br.) wiceszef MSWiA wręczył pierwszym emerytowanym druhom ochotnikom decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego.

Na zdjęciu widać wiceministra Macieja Wąsika wręczającego jedną z decyzji.

W uroczystości wziął również udział nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej oraz nadbryg. Jarosław Nowosielski, mazowiecki komendant wojewódzki PSP.

Decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego otrzymało 11 emerytowanych druhów ochotników z powiatów: mławskiego, sierpeckiego i przasnyskiego.

Wiceminister Maciej Wąsik mówił o przyczynach uchwalenia ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych. - Głównym elementem ustawy o OSP są dodatki emerytalne dla ochotników, którzy przez wiele lat służyli dla społeczności lokalnej, dla Polski. Oddawali zdrowie, czas i ogromny wysiłek. Dzisiaj możemy im za to podziękować w postaci dodatku do emerytury – podkreślił sekretarz stanu w MSWiA.

Wiceszef MSWiA zauważył, że OSP to jednostki niespotykane w skali europejskiej. Przypomniał również, że strażacy ochotnicy tworzą system bezpieczeństwa oparty na poświęceniu i wspólnej pracy dla społeczności lokalnych.

Nadbryg. Andrzej Bartkowiak zaznaczył, że emerytowani druhowie otrzymali świadczenie ratownicze po wielu latach oczekiwania. – Jesteście pierwszymi w Polsce druhami ochotnikami, którzy wiele lat poświęcali się i nadal poświęcają dla OSP. Gratuluję Wam z całego serca – powiedział.

Podczas uroczystości w jednostce OSP Kołoząb został przekazany lekki samochód ratowniczo-gaśniczy.

W piątek (18 lutego br.) wiceminister Maciej Wąsik wziął również udział w uroczystościach przekazania samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek: OSP Radzymin, OSP Kucice, OSP Siecień i OSP Wiciejewo.

Świadczenie ratownicze dla OSP

9 lutego br. weszło w życie rozporządzenie MSWiA w sprawie wniosku o przyznanie świadczenia ratowniczego strażakom OSP. Kwota świadczenia to 200 zł miesięcznie. Dodatek będzie wypłacany ze środków budżetu państwa. Przysługuje druhnom i druhom z OSP po osiągnięciu przez mężczyznę 65., a przez kobietę 60. roku życia.

Świadczenie otrzymają strażacy, którzy przez co najmniej 25 lat (druhowie) lub 20 lat (druhny) brali czynny udział w akcjach ratowniczych.

Wypłacanie świadczenia ratowniczego wynika z przepisów ustawy z 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych, która całościowo reguluje funkcjonowanie OSP i powstała w MSWiA przy udziale strażaków ochotników. Wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego należy złożyć do właściwego miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego) PSP.

Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie bezpośredniego uczestnictwa w akcjach ratowniczych przez wymagany okres:

  • od 1 stycznia 2022 roku takie potwierdzenie stanowi dokumentacja prowadzona przez PSP;
  • w okresie od 1 stycznia 2012 roku do 31 grudnia 2021 roku potwierdzeniem jest dokumentacja PSP lub oświadczenie trzech świadków;
  • za lata wcześniejsze, tj. do 31 grudnia 2011 roku potwierdzeniem jest wyłącznie pisemne oświadczenie trzech świadków.

Osobom, które osiągnęły odpowiedni staż czynnego udziału w akcjach ratowniczych, świadczenie może zostać przyznane już od 1 stycznia 2022 roku. Warunkiem jest złożenie wniosku w ciągu 9 miesięcy od wejścia w życie ustawy o OSP, czyli od 1 stycznia br.

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}