W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Wiesław Leśniakiewicz spotkał się w Katowicach z operatorami numerów alarmowych

09.02.2024

Blisko 1,2 tys. operatorów numerów alarmowych codziennie dba o bezpieczeństwo Polaków. Z okazji przypadającego w niedzielę Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 wiceminister Wiesław Leśniakiewicz spotkał się z wyróżniającymi się operatorami z całego kraju. - To do Was przychodzą pierwsze zgłoszenia o zagrożeniu dla zdrowia, życia lub mienia. To Wy decydujecie, jakie podjąć interwencje, jak pomóc ludziom. Wasza praca jest bardzo ważna – podkreślił w Katowicach podsekretarz stanu w MSWiA.

Wiceminister Wiesław Leśniakiewicz wręcza wyróżnienia operatorom numeru alarmowego 112

W ubiegłym roku operatorzy numerów alarmowych przyjęli ponad 22 mln zgłoszeń o pomoc. Liczba zgłoszeń systematycznie wzrasta. W 2023 r. odnotowano bowiem o ponad milion więcej połączeń alarmowych w stosunku do roku poprzedniego. 

Podsekretarz stanu w MSWiA podczas uroczystości w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim wręczył wyróżnienia operatorom z całego kraju.

Składam wyrazy szacunku i wdzięczności dla wszystkich, którzy pracują w Centrach Powiadamiania Ratunkowego. Również dla tych, którzy organizują ten system, czyli wojewodów, dyrektorów centrów zarządzania kryzysowego

– powiedział wiceminister Wiesław Leśniakiewicz.

Podczas wizyty w Katowicach wiceminister spraw wewnętrznych i administracji odwiedził również Centrum Powiadamiania Ratunkowego. To właśnie w tym CPR w ubiegłym roku przyjęto bowiem największą liczbę zgłoszeń w skali całego kraju - było ich ponad 2,4 mln.

Powinnością naszego rządu jest wspieranie wszystkich systemów ratowniczych. Po to budujemy systemy reagowania, żeby ludzie czuli się bezpieczni

– zaznaczył wiceszef MSWiA.  

System Powiadamiania Ratunkowego

W kraju funkcjonuje 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego (CPR) zlokalizowanych w miastach wojewódzkich. Wyjątek stanowi województwo mazowieckie, gdzie ze względu na duży obszar oraz znaczną liczbę mieszkańców centra zlokalizowane są w Warszawie i Radomiu. 

Tworzą one system powiadamiania ratunkowego (SPR), w ramach którego od 2013 r. w całym kraju obsługiwane są zgłoszenia na numer alarmowy 112. Od 2018 r. system obsługuje zgłoszenia na numer 997, a od 2021 r. również na numer 998. Docelowo centra mają również obsługiwać zgłoszenia kierowane na numer alarmowy 999.

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Co roku 11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Dzień ten został ustanowiony przez Unię Europejską, aby promować istnienie oraz właściwe użycie ogólnoeuropejskiego numeru alarmowego 112. W 2009 r. Parlament Europejski wraz z Komisją Europejską i Radą Unii Europejskiej przyjął trójstronną konwencję, która ustanawia coroczny Dzień Numeru Alarmowego. Jego celem jest podnoszenie świadomości związanej z dostępem do zunifikowanego numeru alarmowego na terenie całej Europy. Data obchodów została wybrana z uwagi na jego zapis cyfrowy (11.2), który odwołuje się do numeru 112.

Ogólnoeuropejski numer alarmowy został wprowadzony do użycia w 1991 r., aby w każdym państwie członkowskim istniał identyczny numer alarmowy. Niektóre kraje Unii Europejskiej posiadają jednak dodatkowe numery alarmowe. Od grudnia 2008 r. numer alarmowy jest bezpłatny ze wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych na terenie całej Unii Europejskiej. 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}