W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta wiceministra Pawła Szefernakera w TAGO Przedsiębiorstwie Przemysłu Cukierniczego

28.04.2022

- Od 24 lutego ponad 3 mln osób przekroczyło granicę polsko-ukraińską. Szacujemy, że około 1,6 mln uchodźców z Ukrainy będzie chciało pozostać w Polsce na dłużej. Wiąże się z tym wiele działań, które rząd podejmie w najbliższych dniach i tygodniach - powiedział wiceminister Paweł Szefernaker w czwartek, 28 kwietnia br. w Ciemnem w województwie mazowieckim. W wydarzeniu wzięła też udział Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Briefing w TAGO

Pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy przypomniał, że wczoraj Sejm uchwalił nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Sejm zdecydował o przedłużeniu o 60 dni pomocy, którą otrzymują Polacy opiekujący się uchodźcami z Ukrainy. Na te świadczenia przekazaliśmy już samorządom ponad 430 mln zł. Na wszystkie inne zadania samorządy otrzymały łącznie 1,120 mld zł

– podkreślił. 

Wiceminister Paweł Szefernaker zapowiedział kolejne działania dotyczące pomocy osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie. Przypomniał, że wczoraj Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego powołała specjalny zespół samorządowo-rządowy, który wypracuje rozwiązania systemowe skierowane do obywateli z Ukrainy. Ich celem będzie ułatwienie adaptacji uchodźcom w Polsce. 

Sekretarz stanu w MSWiA zwrócił uwagę, że duża część uchodźców, którzy zamierzają pozostać na dłużej w Polsce, już się w naszym kraju zaadaptowała.

Z 1,6 mln osób, które znalazły się w Polsce i mają plany dłuższego pobytu, około 600 tys. to osoby, które przebywają u polskich rodzin. Około 200 tys. przebywa w ośrodkach zakwaterowania zbiorowego. Kolejne 800 tys. to osoby, które już się w Polsce zaadaptowały

– zaznaczył. 

Uproszczone zasady zatrudnienia uchodźców z Ukrainy

Minister Marlena Maląg podkreśliła, że obywatele Ukrainy mogą podejmować w Polsce pracę bez zbędnej biurokracji i specjalnych pozwoleń.

Od 24 lutego br. już 100 tys. obywateli Ukrainy podjęło pracę w Polsce na mocy specustawy. Te dane pokazują, że osoby, które przyjechały do Polski, chcą pracować i chcą na dłużej z nami pozostać

– powiedziała. 

Minister Rodziny i Polityki Społecznej przypomniała, że obywatele Ukrainy mogą korzystać z instrumentów udostępnionych przez publiczne służby zatrudnienia. To m.in. nauka języka polskiego, bony stażowe czy zatrudnieniowe oraz różne formy aktywizacji zawodowej. Zapowiedziała również przygotowanie pakietu adaptacyjnego, w którym znajdą się specjalne programy i rozwiązania systemowe pozwalające uchodźcom z Ukrainy na aktywność zawodową w Polsce.

TAGO Przedsiębiorstwo Przemysłu Cukierniczego w Ciemnem zatrudnia obywateli Ukrainy, którzy musieli opuścić swój kraj po ataku Rosji. Większość z ostatnio zatrudnionych tutaj uchodźców wojennych z Ukrainy to kobiety. Duża część ukraińskich pracowników znalazła pracę w tym przedsiębiorstwie już kilka dni po przyjeździe do Polski. 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}