W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zwiększanie ochrony przeciwpowodziowej w rejonie Środkowej Wisły

31.05.2021

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przeznaczy 5 mln zł, by na długim odcinku Wisły można było przeprowadzić prace pogłębieniowe. Wszystko po to, żeby zapobiegać przyszłym sytuacjom powodziowym – powiedział w poniedziałek (31 maja br.) wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w Płocku. Podczas briefingu prasowego przedstawione zostały zrealizowane i zaplanowane działania zwiększające ochronę przeciwpowodziową na Wiśle w okolicach Płocka i Zbiornika Wodnego Włocławek.

Briefing prasowy w Płocku z udziałem wiceministra Macieja Wąsika

W briefingu prasowym wzięli również udział: Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.

Wody Polskie mają szeroki plan prowadzenia prac na Wiśle, które będą poprawiały bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, zarówno Płocka oraz Radziwia, jak również innych miejscowości powyżej zapory we Włocławku

– podkreślił Maciej Wąsik, sekretarz stanu w MSWiA. Wiceminister przypomniał również o roli lodołamaczy, których praca zapobiegła większym problemom powodziowym.

Załogi lodołamaczy poradziły sobie z wielokilometrowym zatorem lodowym. Wiemy doskonale, że żeby zapobiegać takiej sytuacji, lodołamacze muszą mieć warunki do tego, żeby skutecznie pracować. Wisła musi być odpowiednio przygotowana do tej pracy

– dodał. 

Cieszę się, że MSWiA, jako ministerstwo, które odpowiada za zarządzanie kryzysowe, będzie mogło wspomóc Wody Polskie, by zapobiegać przyszłym zagrożeniom powodziowym w tej części Wisły

- zaznaczył wiceszef MSWiA. 

Ochrona przeciwpowodziowa jest jednym ze statutowych działań Wód Polskich. Na Wiśle w okolicach Płocka i na Zbiorniku Wodnym Włocławek realizowano szereg działań, które bezpośrednio przyczyniają się do ochrony przed skutkami ewentualnych powodzi. Dzięki realizacji prac zabezpieczających udało się zwiększyć bezpieczeństwo obszaru chronionego wałem Kępa Polska-Czerwonka. Ponadto dzięki modernizacji pompowni Arciechów na terenie gminy Iłów poprawił się system zarządzania ryzykiem powodziowym na terenach gmin wiejskich doliny „Iłowsko - Dobrzykowskiej” - Słubice, Sanniki, Młodzieszyn, Rybno i Iłów wzdłuż rzek: Jeżówki, Wisły  i Kanału H. Działania wpłyną na wzrost bezpieczeństwa powodziowego około 7,5 tys. ludzi zamieszkujących dolinę o powierzchni 12.822 ha.

Na 2021 rok zaplanowano m.in. prace pogłębiające na obszarze Zbiornika Wodnego Włocławek oraz naprawę punktowych uszkodzeń skarp obwałowań Wisły na terenie działania Nadzoru Wodnego w Płocku.
 

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}