Powrót

Konkurs o status Krajowego Klastra Kluczowego

14.04.2026

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłasza z dniem 16 grudnia 2025 roku Konkurs o nadanie i odnowienie statusu Krajowego Klastra Kluczowego. Celem Konkursu jest identyfikacja klastrów o istotnym znaczeniu dla gospodarki kraju i wysokiej konkurencyjności międzynarodowej oraz nadanie im lub odnowienie statusu Krajowego Klastra Kluczowego.

Status Krajowego Klastra Kluczowego nadawany jest na podstawie decyzji Ministra właściwego do spraw gospodarki klastrom, które spełnią wymogi konkursowe, i zostanie potwierdzony odpowiednim certyfikatem umożliwiającym posługiwanie się w korespondencji i promocji znakiem oraz nazwą „Krajowy Klaster Kluczowy”. Status będzie obowiązywał od dnia zatwierdzenia listy Krajowych Klastrów Kluczowych wyłonionych w drodze Konkursu do 31.12.2029 roku.


Warunki uczestnictwa w Konkursie, jak również zasady i tryb działania Komisji Oceniającej Wnioski oraz proces oceny wniosków, zostały określone w Regulaminie Konkursu i załącznikach dołączonych do niniejszego ogłoszenia.


Konkurs ma charakter otwarty i organizowany jest cyklicznie w rundach konkursowych. Uruchomienie naboru wniosków planowane jest na II kw. 2026 roku i zostanie ogłoszone przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii („Organizatora Konkursu”) na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia. W ogłoszeniu zostanie wskazany termin trwania naboru wniosków w ramach danej rundy konkursowej. Nabór wniosków będzie trwał 60 dni roboczych od daty ogłoszenia na stronie Organizatora Konkursu.

Na mocy § 4 ust. 3 Regulaminu Konkursu Krajowe Klastry Kluczowe, którym termin wygaśnięcia statusu Krajowego Klastra Kluczowego przypada w trakcie trwania konkursu, w którym ten status można odnowić, zachowują status Krajowego Klastra Kluczowego do dnia publikacji wyników Konkursu o odnowienie statusu.

Aktualizacja dokumentacji konkursowej


W dniu 3 kwietnia 2026 roku w dokumentacji Konkursu o nadanie i odnowienie statusu Krajowego Klastra Kluczowego zostały wprowadzone zmiany dotyczące jednego z kryteriów dostępowych, tj. Specjalizacja klastra zgodna z Krajową Inteligentną Specjalizacją (KIS)


Wprowadzone do dokumentacji zmiany polegają w szczególności na:


1.    Załącznik nr 1 Wniosek o nadanie/ odnowienie statusu KKK


Zmiana w punkcie B7. Specjalizacja klastra zgodna z Krajową Inteligentną Specjalizacją (KIS) w zakresie sposobu liczenia wartości dedykowanemu temu zagadnieniu wskaźnikowi, którego brzmienie zmieni się z:
„Procentowy udział przedsiębiorstw, których działalność jest zgodna z wiodącą Krajową Inteligentną Specjalizacją klastra”
na:
„Procentowy udział przedsiębiorstw, których działalność jest zgodna z wiodącą lub jedną z dwóch dodatkowych Krajowych Inteligentnych Specjalizacji klastra”


2.    Załącznik nr 1 Wniosek o nadanie/ odnowienie statusu KKK


Wprowadzenie w punkcie B7. Specjalizacja klastra zgodna z Krajową Inteligentną Specjalizacją (KIS) dodatkowych pól liczonych automatycznie:
- „Procentowy udział przedsiębiorstw, których działalność jest zgodna z wiodącą Krajową Inteligentną Specjalizacją klastra”;
- „Procentowy udział przedsiębiorstw, których działalność jest zgodna z dodatkową Krajową Inteligentną Specjalizacją klastra” [najczęściej wskazywana dodatkowa KIS];
- „Procentowy udział przedsiębiorstw, których działalność jest zgodna z dodatkową Krajową Inteligentną Specjalizacją klastra” [druga co do liczby wystąpień najczęściej wskazywana dodatkowa KIS].


3.    Załącznik nr 2 Instrukcja dla Wnioskodawcy składającego wniosek w Konkursie o status KKK


Dotychczasowe brzmienie akapitu:
„B.7 Specjalizacja klastra zgodna z Krajową Inteligentną Specjalizacją (KIS)
Uwaga: Aktualna lista KIS dostępna jest na stronie MRiT.
Wiodąca Krajowa Inteligentna Specjalizacja klastra 
Należy wybrać z listy rozwijanej maksymalnie do trzech Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS), zbieżnych z profilem działalności klastra. KIS wskazany jako wiodący jest poddawany ocenie w ramach oceny dostępowej.
Procentowy udział przedsiębiorstw, których działalność jest zgodna z wiodącą Krajową Inteligentną Specjalizacją klastra
Pole wyliczane jest automatycznie na podstawie danych przedstawionych w tabeli B.5.1.
„Aktualny wykaz wszystkich członków klastra wraz z koordynatorem”. Wartość obliczana jest jako udział procentowy przedsiębiorstw, które w kolumnie „Specjalizacja przedsiębiorstwa będącego członkiem klastra” wybrały specjalizację zgodną z wiodącą Krajową Inteligentną Specjalizacją klastra, w relacji do liczby przedsiębiorstw ogółem, wskazanej w tabeli B.5.2.
Wnioskodawca powinien jedynie zweryfikować poprawność wyświetlonej wartości.”
Nowa treść akapitu:
„B.7 Specjalizacja klastra zgodna z Krajową Inteligentną Specjalizacją (KIS)
Uwaga: Lista KIS obowiązująca na dzień ogłoszenia Konkursu o nadanie i odnowienie statusu Krajowego Klastra Kluczowego, tj. 16 grudnia 2025 r. dostępna jest na stronie MRiT pod adresem: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/krajowe-inteligentne-specjalizacje.
Wiodąca Krajowa Inteligentna Specjalizacja klastra 
Należy wybrać z listy rozwijanej maksymalnie do trzech Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS), zbieżnych z profilem działalności klastra. KIS wskazane jako wiodący oraz dodatkowe są poddawane ocenie w ramach oceny dostępowej.
Procentowy udział przedsiębiorstw, których działalność jest zgodna z wiodącą lub jedną z dwóch dodatkowych Krajowych Inteligentnych Specjalizacji klastra
Pole wyliczane jest automatycznie na podstawie danych przedstawionych w tabeli B.5.1.
„Aktualny wykaz wszystkich członków klastra wraz z koordynatorem”. Wartość obliczana jest jako udział procentowy przedsiębiorstw, które w kolumnie „Specjalizacja przedsiębiorstwa będącego członkiem klastra” wybrały specjalizację zgodną z wiodącą lub jedną z dwóch dodatkowych Krajowych Inteligentnych Specjalizacji klastra, w relacji do liczby przedsiębiorstw ogółem, wskazanej w tabeli B.5.2.
Wnioskodawca powinien jedynie zweryfikować poprawność wyświetlonej wartości.”


4.    Załącznik nr 5 Karta oceny dostępowej 


Zmiana polega na zastąpieniu dotychczasowej treści kryterium w brzmieniu:
„Wnioskodawca wykazał, że wiodąca specjalizacja klastra jest zgodna z jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji z listy obowiązującej na dzień złożenia wniosku, tj. co najmniej połowa firm członkowskich (≥50%) prowadzi działalność wpisującą się w daną specjalizację.”
na następującą:
„Wnioskodawca wykazał, że działalność co najmniej połowy firm członkowskich (≥50%) jest zgodna z charakteryzującą dany klaster wiodącą Krajową Inteligentną Specjalizacją lub dodatkowymi Krajowymi Inteligentnymi Specjalizacjami wg listy obowiązującej na dzień ogłoszenia Konkursu o nadanie i odnowienie statusu Krajowego Klastra Kluczowego, tj. 16 grudnia 2025 r.”.

 

Lista klastrów aktualnie posiadających status Krajowego Klastra Kluczowego znajduje się pod adresem: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/lista-kkk

Orientacyjny harmonogram przebiegu konkursu przedstawia się następująco:

Nabór wniosków w konkursie potrwa od 4 maja 2026 r. do 28 lipca 2026 r. do godz. 16:00.

Weryfikacja formalna i ocena dostępowa wniosków:            lipiec – wrzesień 2026 r.

Ocena panelowa wniosków:                                                       wrzesień – październik 2026 r.

Termin spotkania panelowego będzie ustalany indywidualnie z każdym Wnioskodawcą zakwalifikowanym do oceny panelowej.

Wyłonienie laureatów konkursu:                                               październik – listopad 2026 r.

Kontakt z Organizatorem Konkursu w sprawach dotyczących Konkursu jest możliwy za pośrednictwem adresu e-mail: klastry@mrit.gov.pl.

Materiały

Regulamin​_Konkursu​_16122025​_r
Regulamin​_Konkursu​_16122025​_r.pdf 0.26MB
Załącznik​_nr​_1​_Wniosek​_o​_nadanie​_odnowienie​_statusu​_zmiana​_03042026​_r
Załącznik​_nr​_1​_Wniosek​_o​_nadanie​_odnowienie​_statusu​_zmiana​_03042026​_r.pdf 0.21MB
Załącznik​_nr​_2​_Instrukcja​_dla​_Wnioskodawcy​_składającego​_wniosek​_w​_Konkursie​_o​_status​_KKK​_zmiana​_03042026​_r
Załącznik​_nr​_2​_Instrukcja​_dla​_Wnioskodawcy​_składającego​_wniosek​_w​_Konkursie​_o​_status​_KKK​_zmiana​_03042026​_r.pdf 0.30MB
Załącznik​_nr​_3​_Oświadczenie​_o​_bezstronnosci​_i​_poufności
Załącznik​_nr​_3​_Oświadczenie​_o​_bezstronnosci​_i​_poufności.pdf 0.16MB
Załącznik​_nr​_4​_Karta​_weryfikacji​_formalnej
Załącznik​_nr​_4​_Karta​_weryfikacji​_formalnej.pdf 0.12MB
Załącznik​_nr​_5​_Karta​_oceny​_dostępowej​_zmiana​_03042026​_r
Załącznik​_nr​_5​_Karta​_oceny​_dostępowej​_zmiana​_03042026​_r.pdf 0.15MB
Załącznik​_nr​_6​_Karta​_oceny​_panelowej
Załącznik​_nr​_6​_Karta​_oceny​_panelowej.pdf 0.27MB
Material archiwalny - Załącznik​_nr​_1​_Wniosek​_o​_nadanie​_odnowienie​_statusu
Załącznik​_nr​_1​_Wniosek​_o​_nadanie​_odnowienie​_statusu.pdf 0.21MB
Material archiwalny - Załącznik​_nr​_2​_Instrukcja​_dla​_Wnioskodawcy​_składającego​_wniosek​_w​_Konkursie​_o​_status​_KKK
Załącznik​_nr​_2​_Instrukcja​_dla​_Wnioskodawcy​_składającego​_wniosek​_w​_Konkursie​_o​_status​_KKK.pdf 0.31MB
Materiał archiwalny – Załącznik​_nr​_5​_Karta​_oceny​_dostępowej
Załącznik​_nr​_5​_Karta​_oceny​_dostępowej.pdf 0.15MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
17.12.2025 10:22 Andrzej Jarzewski
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Andrzej Jarzewski
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Konkurs o status Krajowego Klastra Kluczowego 5.0 14.04.2026 15:53 Tomasz Pytko
Konkurs o status Krajowego Klastra Kluczowego 4.0 07.04.2026 14:50 Andrzej Jarzewski
Konkurs o status Krajowego Klastra Kluczowego 3.0 17.12.2025 11:53 Andrzej Jarzewski
Konkurs o status Krajowego Klastra Kluczowego 2.0 17.12.2025 10:41 Andrzej Jarzewski
Ogłoszenie o Konkursie o status Krajowego Klastra Kluczowego 1.0 17.12.2025 10:22 Andrzej Jarzewski

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}