W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przygoda z programowaniem? Zacznij ją od dziś

13.09.2021

To dziś – światowy Dzień Programisty! Czy jest lepszy moment, aby zacząć programować? Podpowiadamy, jak to zrobić.

Kolorowa grafika wektorowa, ujęcie od tyłu - dziewczyna siedząca za biurkiem, przed komputerem, nad nią rozgwieżdżone niebo, na którym widać m.in. planety, kosmonautę i rakietę.

Programowanie to dziedzina, w której każdy może spróbować swoich sił. Z okazji Dnia Programisty podpowiadamy, gdzie – młodsi i starsi – znajdą materiały na start.

Dzień Programisty

Dzień Programisty obchodzony jest na całym świecie w 256. dzień roku. To nie przypadek – ta liczba symbolizuje wszystkie możliwe wartość bajta w 8-bitowej postaci. Choć o programowaniu mówi się coraz więcej, w Polsce niedobór programistów niezmiennie szacowany jest na poziomie 50 tysięcy pracowników. Specjaliści IT stanowią u nas tylko 3% wszystkich pracowników, w tym zaledwie 0,9% to kobiety, co pozwala zakładać, że rynek pracy jeszcze długo będzie otwarty na nowych specjalistów IT.

Warto więc spróbować - szczególnie, że wstęp do kodowania może być świetną zabawą! Do przekonania się o tym zachęcamy przede wszystkim najmłodszych i ich rodziców. Jak to zrobić? Oto nasze podpowiedzi.

Aktywności na start - dla najmłodszych

Znajdziecie w nim tajniki nauki programowania w domu, odpowiedzi na ważne pytania, takie jak: kiedy można zacząć uczyć dziecko programowania? Jaki sprzęt jest potrzebny?

Tutaj znajdziecie propozycje gotowych zabaw, które można wykorzystać podczas domowej nauki programowania. W proponowanych aktywnościach pokazujemy jak w ciekawy, angażujący i pobudzający do rozwoju sposób działać z dzieckiem i wspierać go w odkrywaniu świata programowania, we własnym domu i to... offline! Jeden scenariusz to około 20 minut świetnej zabawy!

Nasza kolejna propozycja to zbiór różnorodnych gier komputerowych i aplikacji online, które rozwijają logiczne myślenie, a także w praktyczny sposób wprowadzają podstawowe pojęcia z zakresu programowania. Zaproponowane przez nas gry są na różnych poziomach trudności - każde dziecko, niezależnie od wieku, znajdzie tam coś dla siebie!

Materiały szkoleniowe i kursy online

W ramach Klubu Młodego Programisty Online - czyli internetowej odsłonie naszych Klubów, które otworzyliśmy w 2018r. -  zrealizowaliśmy dwie serie internetowych warsztatów edukacyjnych, dedykowanych uczniom klas 1-3 oraz 4-6. Wszystkie spotkania zostały nagrane i opublikowane na naszym kanale na YouTube w formie instruktaży wideo. To świetny sposób, aby zacząć przygodę z programowaniem!

To jednak nie wszystko. W związku z dużym zainteresowaniem dwiema edycjami warsztatów, postanowiliśmy wykorzystać scenariusze wypracowane w ramach webinarów i przygotowaliśmy dwa kursy programowania na platformie OSE IT Szkoła:

  • Programowanie w Scratch Junior z Klubem Młodego Programisty” - skierowany do młodszych dzieci (6-9 lat) i tych wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji spróbować swoich sił w kodowaniu.
  • „Programowanie w Scratch 3.0 z Klubem Młodego Programisty” - na ten kurs zapraszamy przede wszystkim starszych uczniów szkół podstawowych (dzieci w wieku 9-12 lat) i tych, którzy czują, że w Scratchu Juniorze programować mogą nawet z zamkniętymi oczami.

W obu kursach bierze udział już ponad 6500 uczestników – sprawdźcie, może też się wciągniecie.

Materiał szkoleniowe dla starszaków

Jeżeli szukacie sposobu, aby rozwijać swoje kompetencje w zakresie nauki programowania (lub kompetencje starszych dzieci), koniecznie zajrzyjcie na podstronę „Bezpłatne kursy” na koduj.gov.pl. Dostęp do wszystkich materiałów, które tam publikujemy, jest darmowy!

Ponad 30 bezpłatnych kursów związanych z algorytmiką i programowaniem znajdziecie też na stronie OSE IT Szkoła - od zupełnie podstawowych, po nieco bardziej złożone. Sprawdźcie sami!

Europejski Tydzień Kodowania

Jeśli jeszcze nie czujecie się przekonani, to może do nauki programowania zachęci Was największe  oddolne programistyczne wydarzenie w Europie? Wielkimi krokami zbliża się Europejski Tydzień Kodowania, czyli CodeWeek2021!

CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja dedykowana jest wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. W 2020 roku byliśmy pierwsi na podium.

Jak wziąć udział w Europejskim Tygodniu Kodowania? W CodeWeek jest miejsce dla każdego – nie trzeba być specjalistą, by móc wziąć udział w tej inicjatywie. Wystarczą dobre chęci. Swoje wydarzenie można zgłosić na stronie www.codeweek.eu/addProces rejestracji zajmuje tylko kilka minut. Jest niezbędny, aby organizowana przez Was inicjatywa została wliczona do puli wydarzeń odbywających się w Polsce.

Dzieci i młodzież, a także rodziców, nauczycieli, pracowników ośrodków kultury, bibliotek, przedstawicieli organizacji pozarządowych i wszystkich innych zainteresowanych CodeWeek - zapraszamy na spotkania informacyjne i warsztaty z programowania online.

Sprawdźcie, co dla Was przygotowaliśmy i jeśli chcecie być na bieżąco, koniecznie dołączcie do wydarzenia na Facebooku! Tegoroczny CodeWeek to aż dziewięć bezpłatnych webinarów, wśród których - poza wydarzeniami organizowanymi co roku przez prowadzone przez nas i NASK biuro CodeWeek - pojawią się też wydarzenia partnerów.

Zapraszamy!