W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rejestry i ewidencje - informacje ogólne

CEP i CEK

Centralna ewidencja pojazdów i centralna ewidencja kierowców.

Ewidencje prowadzi minister właściwy do spraw informatyzacji w systemie teleinformatycznym (SI CEPIK).

SI CEPiK to System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, który zawiera informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce i kierowcach posiadających polskie prawo jazdy.

Szczegółowy zakres danych i informacji gromadzonych w CEP i CEK można znaleźć w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 1137, z późn. zm.)

Więcej informacji o CEP, CEK i SI CEPIK można znaleźć na stronie: cepik.gov.pl

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych e-usług opartych na SI CEPIK – historiapojazdu.gov.pl oraz bezpiecznyautobus.gov.pl.

PESEL

Rejestr PESEL, czyli Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności, to centralny zbiór danych prowadzony w systemie teleinformatycznym przez ministra właściwego do spraw informatyzacji. Rejestr zawiera informacje o obywatelach polskich oraz cudzoziemcach, którym nadano numer PESEL z tytułu zameldowania na pobyt stały lub pobyt czasowy w Polsce, ubiegania się o polski dokument tożsamości lub jeśli nadanie numeru PESEL było konieczne na podstawie odrębnych przepisów.

Szczegółowy zakres danych i informacji gromadzonych w rejestrze PESEL można znaleźć w ustawie z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r. poz. 388 z późn. zm.).

Numer PESEL to jedenastocyfrowy symbol numeryczny, który pozwala na łatwą identyfikację osoby, która go posiada. Numer PESEL zawiera datę urodzenia, numer porządkowy, oznaczenie płci oraz liczbę kontrolną.

Więcej informacji na temat Rejestru PESEL i numeru PESEL:

Zachęcamy do korzystania z bezpłatnej e-usługi Sprawdź swoje dane w rejestrze PESEL.

Rejestr Dowodów Osobistych (RDO)

Rejestr Dowodów Osobistych jest rejestrem centralnym prowadzonym przez ministra właściwego do spraw informatyzacji w formie elektronicznej. RDO zawiera informacje o wydanych i unieważnionych dowodach osobistych.

Szczegółowy zakres danych i informacji gromadzonych w Rejestrze Dowodów Osobistych można znaleźć w ustawie z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz. U. 2010 nr 167 poz. 1131).

Wykaz unieważnionych dowodów osobistych – wykaz prowadzony w formie elektronicznej, przez ministra właściwego do spraw informatyzacji, w którym są informacje o seriach i numerach unieważnionych dowodów osobistych oraz o seriach i numerach błędnie spersonalizowanych lub utraconych blankietach dowodów osobistych (art. 53 ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych).

Zachęcamy do korzystania z bezpłatnych e-usług: Sprawdź swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych oraz Sprawdź, czy dowód jest unieważniony.

Z RDO powiązana jest także e-usługa, dzięki której możliwe jest sprawdzenie, czy dowód osobisty jest gotowy do odbioru w urzędzie: Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy.

 

Rejestr Stanu Cywilnego (RSC)

Rejestr prowadzony przez ministra właściwego do spraw informatyzacji w systemie teleinformatycznym, w którym rejestrowane są zdarzenia z zakresu rejestracji stanu cywilnego, w tym urodzenia, małżeństwa i zgony przez kierowników urzędów stanu cywilnego.

Szczegółowy zakres danych i informacji gromadzonych w Rejestrze Stanu Cywilnego można znaleźć w ustawie z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. 2014 poz. 1741).

Rejestr Danych Kontaktowych

Rejestr Danych Kontaktowych to baza, dzięki której masz pewność, że administracja publiczna ma dostęp do twoich aktualnych danych kontaktowych. Po co administracji twoje dane kontaktowe? Pozwalają na szybki i skuteczny kontakt z tobą, by powiadomić cię o:

  • dokumentach gotowych do odbioru, 
  • rozpatrzeniu złożonych wniosków, 
  • potrzebie uzupełnienia dokumentów lub informacji w Twoich sprawach, prowadzonych w urzędach.

 

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej e-usługi:  https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-rejestru-danych-kontaktowych-rdk

 

 

Rejestr Dokumentów Paszportowych

 

RDP to centralny rejestr państwowy, w którym gromadzone są dane, które dotyczą między innymi:

  • wniosków o wydanie dokumentu paszportowego:
      • paszportu,
      • paszportu tymczasowego,
      • paszportu dyplomatycznego,
      • paszportu służbowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ)
  • dokumentów paszportowych,
  • posiadaczy dokumentów paszportowych – w tym zdjęcia do tych dokumentów,
  • ograniczeń praw do posiadania dokumentu paszportowego – nałożonych na przykład przez sąd, policję, prokuraturę, urząd celny – takim ograniczeniem może być unieważnienie dokumentu paszportowego, odmowa jego wydania, zakaz opuszczania kraju,
  • załączników do wniosków o wydanie dokumentu paszportowego – mogą to być na przykład odpisy aktu stanu cywilnego, orzeczenia sądów i inne dokumenty składane przez obywateli.

W RDP znajdziesz informacje dotyczące:

  • swoich dokumentów paszportowych, 
  • wszystkich swoich wniosków o wydanie dokumentu paszportowego – również tych, które dotyczą dokumentów paszportowych twojego dziecka,
  • załączników,
  • wszystkich ograniczeń praw do dokumentu paszportowego, jeśli kiedykolwiek były na ciebie nałożone – na przykład odmowy wydania dokumentu paszportowego czy zakazu opuszczania kraju,
  • dzieci wpisanych do paszportu rodzica – jeśli takie wpisy były w paszporcie (od 8 kwietnia 1991 roku do 27 sierpnia 2006 roku dzieciom nie wydawano paszportów – dane dziecka wpisywano do paszportu rodzica).

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych e-usług:

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
29.12.2023 14:11 Monika Dębkowska
Pierwsza publikacja:
22.11.2017 13:18 Joanna Marczak-Redecka
{"register":{"columns":[]}}