W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

„Bezgraniczny skarb”- publikacja o ochronie przyrody polsko-niemieckiego pogranicza

15.02.2023

Rośliny i zwierzęta nie znają pojęcia granic państwowych czy administracyjnych. Dzięki temu możemy podziwiać okazy swobodnie przemieszczające się między krajami, czy wykraczające zasięgiem swojego występowania daleko poza obrysy wybranych państw. Możliwość obserwowania transgraniczności natury to nasz niewątpliwy przywilej, ale również wynikający z niego obowiązek kompleksowej i ponadnarodowej ochrony przyrody. Właśnie zwróceniu uwagi na ten aspekt ochrony środowiska ma służyć wydana niedawno publikacja pn. „Bezgraniczny skarb. Ochrona przyrody polsko-niemieckiego pogranicza”. Książka ukazała się dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Ogrodu Botanicznego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim oraz Spółki PGE Energia Odnawialna S.A.

Dwie książki, stojące wśród zieleni. Tytuł książki stojącej po lewej stronie: Bezgraniczny skarb- ochrona przyrody polsko-niemieckiego pogranicza. Tytuł książki stojącej po prawej stronie: Przyroda nie zna granic- ochrona przyrody polsko-niemieckiego pogranicza.

Na łamach przyrodniczej publikacji ukazało się osiem rozdziałów, których autorzy przybliżyli wybrane aspekty związane z przyrodą województwa lubuskiego. Rok wydania książki zbiegł się z 15-leciem utworzenia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Z tej okazji czytelnicy będą mogli poznać historię i genezę utworzenia jedynego ogrodu botanicznego w województwie lubuskim. Dr Sebastian Pilichowski podsumował i opisał również ostatnie 15 lat działalności Ogrodu Botanicznego.

Przy zielonogórskim Ogrodzie działa Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt „Ptasi Azyl”. W jednym z rozdziałów Ewa Burda i Marlena Żak-Baraniak, na co dzień zajmujące się skrzydlatymi pacjentami, przybliżyły kulisy pracy Azylu oraz opisały historię wybranych ptaków, które uzyskały pomoc. W ciągu ostatnich siedmiu lat ośrodek z sukcesem wyrehabilitował i wypuścił na wolność m.in. 6 bielików.

Alicja Dubicka i Paweł Czechowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego opisali trzmiele i trzmielce występujące w granicach województwa lubuskiego. Ta interesująca grupa owadów jest najefektywniejszymi zapylaczami w warunkach klimatu umiarkowanego wśród pszczół. Ciągły rozwój cywilizacyjny pochłania kolejne przestrzenie prowadząc do zaniku siedlisk, bez których zaczynają wymierać kolejne gatunki. Prowadzone obserwacje wskazują, że zmiany zachodzące w środowisku naturalnym na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, wpłynęły także w bardzo negatywny sposób na trzmielowate. Przypuszcza się, że nawet 1/3 wszystkich gatunków tych owadów jest zagrożona wymarciem.

Wśród innych tematów opisanych w publikacji znalazły się również monumentalne drzewa w wybranych zabytkowych parkach, charakterystyka boru chrobotkowego oraz dynamika i liczebność bociana białego w kolonii we wsi Kłopot.

Fragment publikacji został poświęcony także nietoperzom województwa lubuskiego. Te wyjątkowe ssaki to dobry przykład, że zwierzęta nie posiadają obywatelstwa. Badania nad migracją nietoperzy do miejsca zimowania w rezerwacie Nietoperek, potwierdziły, że najchłodniejszą porę roku spędzają tam również osobniki z terenu Niemiec, a dokładanie z Brandenburgii, Meklemburgii oraz Saksonii.

Warto wspomnieć, że wydana niedawno publikacją jest drugą z serii dotyczącej ochrony przyrody polsko-niemieckiego pogranicza. Pierwsza ukazała się w zeszłym roku i nosiła tytuł „Przyroda nie zna granic”.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}