W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Spotkanie online dla lubuskich samorządów dotyczące wilków

06.12.2022

Populacja wilków w województwie lubuskim utrzymuje się na stabilnym poziomie. Te drapieżniki unikają kontaktu z ludźmi, jednak zdarza się, że ludzkie i wilcze ścieżki czasami się przecinają. O prawnych aspektach ochrony wilka, zasadach zachowania w sytuacji kontaktu z wilkiem i sposobach minimalizowania sytuacji konfliktowych podczas webinarium opowiedzieli pracownicy RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim.

Na zielonym tle po prawej stronie zdjęcie szarego wilka, leżącego na ziemi. Po lewej stronie biały napis: Webinarium poświęcone zagrożeniom i ochronie wilka oraz możliwościom minimalizacji sytuacji konfliktowych. W lewym górnym rogu mały, biały liść i biały napis Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

Podobnie jak w ubiegłych latach, również w tym roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim zorganizowała spotkanie online, do udziału w którym zaprosiła przede wszystkim przedstawicieli lubuskich jednostek samorządu terytorialnego. W webinarium poświęconym wilkom przeprowadzonym 2 grudnia br. wzięło udział blisko 80 osób, reprezentujących różne instytucje, takie jak gminy, starostwa powiatowe, Zarządy Okręgowe Polskiego Związku Łowieckiego w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim oraz Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Zielonej Górze.

Podczas seminarium główny specjalista Witold Marciniak oraz specjalistka Monika Grzejszczak z RDOŚ, na co dzień zajmujący się szacowaniem szkód powodowanych przez zwierzęta objęte ochroną, w tym wilki, przedstawili najważniejsze kwestie związane z tymi drapieżnikami. Podczas pierwszej części spotkania omówione zostały aspekty dotyczące populacji, zagrożeń oraz ochrony gatunku. Zwrócono uwagę na możliwość pomylenia niektórych ras psów z wilkami. W związku z tym wskazano charakterystyczne cechy wyglądu tych drapieżników oraz ich tropy.

Kolejnym tematem był status prawnej ochrony wilka w Polsce oraz procedury prowadzące do uzyskania ewentualnych decyzji derogacyjnych na odstępstwa od zakazów, takich jak umyślne płoszenie. Omówione zostały również metody ochrony wilków oraz zagrożenia, mogące wpływać na liczebność populacji tych zwierząt.

Druga z prezentacji przedstawionych w czasie webinarium dotyczyła problematyki szkód wyrządzanych przez wilki oraz podejmowanych działań prewencyjnych. Zgodnie z art. 126 ustawy i ochronie przyrody Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez pięć gatunków zwierząt objętych ochroną gatunkową, na tej liście znajduje się również wilk. Głównym pokarmem tych zwierząt są zwierzęta kopytne, jednak zdarzają się również przypadki zagryzania zwierząt hodowlanych.

Na wypadek takich zdarzeń omówiona została procedura składania wniosku o szacowanie szkód wyrządzonych przez wilki oraz wymogi formalne, których spełnienie jest konieczne do uzyskania odszkodowania za poniesione straty. Wskazano również metody i sposoby zabezpieczania stad przed potencjalnymi atakami wilków.

Ważnym tematem była również kwestia związana z bezpośrednim kontaktem wilka z człowiekiem. Przekazano szereg istotnych informacji dotyczących tego, jak powinno się zachowywać w sąsiedztwie tych drapieżników oraz w przypadku ich spotkania.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}