W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Pozyskiwanie ślimaka winniczka w 2021 r. w województwie lubuskim

17.03.2021

Można składać wnioski do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim na pozyskiwanie ślimaka winniczka Helix pomatia. Ręcznego zbioru osobników tego gatunku można dokonywać od 20 kwietnia do 31 maja 2021 roku. Całkowity limit zbioru ślimaka winniczka z terenu województwa lubuskiego w 2021 r. ustalono na 150 ton.

Ślimak winniczek wypełniający niemal cały kadr stojący na kamieniu, w tle zielone liście.

Informujemy, że można składać wnioski do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim na pozyskiwanie ślimaka winniczka Helix pomatia (ręczny zbór osobników o średnicy muszli nie mniejszej niż 30 mm w okresie od 20 kwietnia do 31 maja 2021 r.).  Całkowity limit zbioru ślimaka winniczka z terenu województwa lubuskiego w 2021 r. ustalono na 150 ton.

Zgodnie z art. 56 ust. 6 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wniosek powinien zawierać:

  • dane wnioskodawcy (imię, nazwisko i adres albo nazwa i siedziba wnioskodawcy, nr tel., adres poczty elektronicznej);
  • nazwę gatunku w języku łacińskim i polskim;
  • cel wykonania wnioskowanych czynności;
  • opis czynności, na które może być wydane zezwolenie;
  • miejsca, na terenie których zbierane będą ślimaki winniczki (położenie administracyjne z podziałem na powiaty i gminy;
  • liczbę lub ilość osobników planowanych do pozyskania (należy podać informacje na temat planowanej wielkości zbioru w tonach/kg na danych terenie – powiat/gmina);
  • sposób oraz planowany termin pozyskiwania ślimaka winniczka; ręczny zbiór osobników o średnicy muszli nie mniejszej niż 30 mm w okresie od dnia 20 kwietnia do dnia 31 maja 2021 r.;
  • wskazanie osób prowadzących punkty zbioru winniczka na rzecz wnioskodawcy oraz adresy punktów zbioru (imię, nazwisko i adres, nr tel.);
  • nazwę i adres podmiotu, który będzie uśmiercał zwierzęta, a jeśli robią to Państwo sami proszę o wskazanie sposobu zabijania zwierząt.

Formularz wniosku dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej. Po wypełnieniu należy je kierować na adres: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Jagiellończyka 13, 66-400 Gorzów Wielkopolskim. 

Dodatkowo do wniosku o wydanie zezwolenia na pozyskanie ślimaka winniczka, należy dołączyć kserokopie dowodu uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 82 zł (zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 3 ustawy z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej)

Opłatę należy przekazać na rachunek bankowy Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, nr konta: 44 1020 5402 0000 0302 0325 6575.

Osoby organizujące punkty zbioru i osoby zajmujące się zbieraniem ślimaków muszą być poinformowane o obowiązujących zasadach zbioru ślimaków dotyczących średnicy muszli ślimaków oraz o przestrzeganiu praw właścicieli i użytkowników terenu (zgodnie z przepisami o ochronie przyrody oraz rozporządzenia ministra środowiska z 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt).

W przypadku nieumyślnego pozyskania ślimaków winniczków o średnicy muszli poniżej 30 mm, prowadzący punkty skupu powinni poinformować zbierających o konieczności wypuszczenia ślimaków w miejscach dogodnych do ich przetrwania i dalszego rozwoju, nie narażających zwierząt na śmierć.

Pozyskiwanie ze środowiska naturalnego niewymiarowych ślimaków winniczków, przetrzymywanie ślimaków do kolejnych sezonów ich pozyskania oraz przekroczenie limitu pozyskania stanowi wykroczenie z art. 131 pkt 14 ustawy o ochronie przyrody.

Opisane działania są zgodne z art. 56 ust. 5 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, który stanowi, że zezwolenia na pozyskiwanie zwierząt objętych ochroną gatunkową mogą być wydane, jeżeli nie spowodują zagrożenia dla dziko występujących populacji chronionych gatunków zwierząt.

Informacje dotyczące pozyskania ślimaka winniczka w województwie lubuskim udzielane są przez Joannę Kuternozińską pod numerem tel.: 887-101-289, Martę Janikowską pod numerem telefonu 887-101-286 oraz Kamilę Strzesak pod numerem telefonu 887-101-287.

 

Fot. Autor: Kosiarz-PL, cropped Przykuta (Image: Helix pomatia may 2008.JPG) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}