W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Światowy Dzień Mokradeł 2021

02.02.2021

W tym roku Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest 2 lutego pod hasłem „Mokradła i woda". To rok szczególny, świętujemy bowiem 50. rocznicę podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych.

Na plakacie mokradła

Mokradła to wyjątkowe obszary podmokłe: torfowiska, olsy, fragmenty starorzeczy i terenów zalewowych. Tereny bagienne to  gatunki i ostoje wielu cennych gatunków zwierząt.

Po kliknięciu w poniższe grafiki można pobrać plakat Dnia Mokradeł i ulotkę z podstawowymi informacjami o wodzie, mokradłach oraz ich ścisłych powiązaniach z życiem i działalnością człowieka.

plakat   plakat    plakat        

Ulotka strona 1: PDF        
Ulotka strona 2: PDF

Narastający kryzys wodny, spowodowany działalnością człowieka i zmianami klimatu, zagraża ludziom i przyrodzie. Osuszając mokradła, niszczymy nieodwracalnie zasoby wody, bogaty świat roślin i zwierząt oraz usługi ekosystemowe, które świadczą ekosystemy podmokłe. Mokradła magazynują i oczyszczają wodę, są podstawą globalnej gospodarki, zapewniają nam bezpieczeństwo i dają wyżywienie, a roślinom i zwierzętom oferują miejsce do życia.

Wzrost liczby ludności, urbanizacja i określone wzorce konsumpcji odcisnęły nieodwracalnie piętno na terenach podmokłych.
W związku z zanikaniem i zanieczyszczaniem mokradeł zaostrzył się kryzys wodny, który zagraża życiu na Ziemi.

Możemy mieć wystarczająco dużo wody dla przyrody i dla nas, której część stanowimy,  jeśli:

  • przestaniemy niszczyć, a zaczniemy odtwarzać tereny podmokłe,
  • nie będziemy przegradzać rzek tamami, ani przekraczać wydobycia z warstw wodonośnych,
  • zajmiemy się zanieczyszczeniami, przede wszystkim oczyścimy źródła wody pitnej,
  • zwiększymy efektywność wykorzystania wody, będziemy mądrze użytkować tereny podmokłe,
  • uznamy temat wody i terenów podmokłych za istotny w planach rozwoju i zarządzania zasobami.

Formy ochrony przyrody, które funkcjonują na terenie województwa lubuskiego obejmują w znacznej mierze właśnie siedliska i gatunki związane z wodą, w szczególności skumulowane na rozległych obszarach dolin rzecznych, jak również liczne cieki i źródliska, rynny jeziorne, torfowiska, podmokliska, a także rozmaitej genezy jeziora i jeziorka.

Ochrona przyrody jest najskuteczniejsza wtedy, kiedy każdy bierze na siebie, za nią, odpowiedzialność i żyje na co dzień ze świadomością tego, co może szkodzić środowisku wodnemu i jego mieszkańcom oraz jakie działania może podejmować, aby pomóc w ochronie jego zasobów, np. oszczędzając wodę pitną, uważając aby nie zanieczyszczać wód i gleby szkodliwymi związkami pochodzącymi z gospodarstwa domowego, zachować  lub odtwarzać na swojej posesji enklawy siedlisk dzikich zwierząt, np. oczka wodne, tereny zabagnione, przybrzeżne szuwary.

Żródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim

{"register":{"columns":[]}}