W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Owczarki podhalańskie bronią lubuskie stada przed wilkami

26.01.2021

W styczniu 2021 roku przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim przy współpracy z WWF Polska po raz pierwszy przekazali hodowcom na terenie województwa lubuskiego owczarki podhalańskie w ramach działań prewencyjnych, polegających na zabezpieczeniu zwierząt gospodarskich przed atakami drapieżników.

Dwa owczarki podhalańskie spacerują po śniegu

Szczenięta mają 11 tygodni, pochodzą z certyfikowanych hodowli zrzeszonych w Związku Kynologicznym w Polsce i są potomstwem po rodzicach, tzw. pracujących, czyli takich, które miały wcześniejsze doświadczenie w pilnowaniu zwierząt gospodarskich. Istotne jest to, aby po wprowadzeniu szczeniaka do stada kontakt psa z człowiekiem był ograniczony (jednocześnie zapewniając mu odpowiednią opiekę), ponieważ efektywność psa uzależniona jest od tego, czy jako szczeniak zaakceptuje stado jako swoją rodzinę. Hodowcy, którym zostały przekazane owczarki podhalańskie zostali wytypowani przez specjalistów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Kryteriami do wytypowania hodowców były: wielokrotność (częstotliwość) występowania szkód wyrządzanych przez wilki w danym gospodarstwie, rozmiar wyrządzonych szkód oraz wysokość wypłaconego odszkodowania, a także chęć kontynuowania współpracy przez hodowców. Wcześniej wybrani hodowcy przystąpili do współpracy z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim w zakresie instalacji dodatkowego zabezpieczenia swoich stad przy pomocy ogrodzeń elektrycznych. Cztery szczeniaki zostały przekazane trzem hodowcom zwierząt gospodarskich na terenie województwa lubuskiego z miejscowości Łęczyn (gmina Dobiegniew, powiat strzelecko - drezdenecki), Górki (gmina Santok, powiat gorzowski) oraz Rudawica (gmina Żagań, powiat żagański), gdzie trafiły aż dwa szczeniaki. Jest to pierwsze działanie tego rodzaju, gdzie w ramach działań prewencyjnych hodowcy otrzymują owczarki podhalańskie na terenie naszego województwa. Przekazanie psów możliwe było dzięki porozumieniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim z organizacją WWF Polska.

Dodatkowo w minionym roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim przy współpracy z WWF Polska, w ramach działań polegających na współdziałaniu w zakresie zabezpieczania gospodarstw przed szkodami wyrządzanymi przez zwierzęta chronione przekazała na podstawie umów darowizny 9 ogrodzeń elektrycznych. Ogrodzenia mają na celu ochronę zwierząt gospodarskich przed atakami drapieżników.

Ponadto czterem podmiotom zostały przekazane siatki stalowe, sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim w ramach realizacji zadania pn.: "Wsparcie różnorodności biologicznej poprzez ochronę czynną na obszarach chronionych położonych na terenie województwa lubuskiego. Pomoc otrzymali trzej właściciele rybnych stawów hodowlanych oraz zarządzający uprawą rzadkich gatunków roślin ozdobnych o dużej wartości.

Wsparcie to ma nieodpłatną formę i jest działaniem prewencyjnym, mającym na celu ograniczenie szkód wyrządzanych przez zwierzęta chronione oraz minimalizowanie negatywnych skutków ich działalności, a także zabezpieczenie gospodarstw przed szkodami.

 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}