W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Geologia a perspektywy ochrony użytku ekologicznego „Bagienko Zamyślin”

21.11.2022

Stanowiska żółwia błotnego w województwie lubuskim należą do rzadkości. Jednym z nich jest użytek ekologiczny „Bagienko Zamyślin”, położony na terenie Nadleśnictwa Międzychód. Postępujący w ostatnich latach proces obniżenia wód gruntowych oraz sukcesja drzew stały się przyczyną podjęcia przez Nadleśnictwo, w bieżącym roku, działań ochronnych.

Zdjęcie z lotu ptaka przedstawiające śródleśną polanę, porośniętą pojedynczymi drzewami.

Jednym z działań jest utworzenie (wykopanie) sztucznego zbiornika wodnego, który będzie miejscem rozrodu dla herpetofauny. Jego optymalna lokalizacja wymagała rozpoznania sytuacji fizjograficznej ww. użytku ekologicznego. W ramach współpracy z Nadleśnictwem zadanie to zrealizowali pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim: dr Andrzej Korzeniowski - Regionalny Konserwator Przyrody, dr Tomasz Schubert i dr Grzegorz Karcz - główni specjaliści.

Podczas prac terenowych na torfowisku i w jego strefie krawędziowej wykonano 22 odwierty geologiczne, z których najgłębszy miał 8,2 m. Podczas rozpoznania geologicznego, a w kontekście planowanego działania ochronnego, zwracano uwagę na: rodzaj osadów, ich uwodnienie, poziom zalegania wody gruntowej w torfowisku oraz w jego sąsiedztwie. Informacje te zestawiano z rozpoznaną znajomością genezy i funkcjonowania torfowiska „Bagienko Zamyślin”.

Wyniki badań pozwoliły ustalić, że pod względem genetycznym „Bagienko Zamyślin” nie jest torfowiskiem, które powstało w niecce międzywydmowej, choć ma ono cechy morfologiczne i strukturalne, odpowiadające międzywydmowym torfowiskom. Powstało ono, w niecce wytopiskowej, w kolejnych następstwach ekosystemów: torfowisko (inicjalne) → jezioro → torfowisko → eoliczne zasypisko → torfowisko.

Uzyskana wiedza pozwoliła wskazać dwa optymalne miejsca budowy zbiornika, na stosunkowo płaskiej, ekotonowej strefie pomiędzy krawędzią torfowiska i granicą boru na wydmie. Lokalizacja ta uwzględnia także aspekty środowiskowe, logistyczne i ekonomiczne.

Wyniki przeprowadzonych badań przedstawiono w formie prezentacji na wspólnym spotkaniu oraz przesłano do Nadleśnictwa Międzychód w formie opracowania zawierającego:

  • genezę torfowiska użytku ekologicznego „Bagienko Zamyślin”,
  • historię zbiornika akumulacji biogenicznej torfowiska Zamyślin,
  • wskazanie miejsca działania ochronnego, polegającego na wykopaniu zbiornika wodnego,
  • podsumowanie i rekomendacje,
  • opis osadów metodą Troels-Smith’a w odwiertach wykonanych na użytku ekologicznym
  • „Bagienko Zamyślin” i w jego sąsiedztwie,
  • załącznik graficzny prezentujący przekroje geologiczne oraz miejsca wierceń.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}