W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Seminarium szkoleniowe: „Wpływ infrastruktury energetycznej na bioróżnorodność i krajobraz”

31.10.2022

Z inicjatywy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim 27 października br. zorganizowano seminarium szkoleniowe „Wpływ infrastruktury energetycznej na bioróżnorodność i krajobraz”. Wydarzenie było okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń między przedstawicielami środowisk przyrodniczych, naukowych oraz sektora energetycznego.

W dużej sali za stołami siedzi grupa kilkudziesięciu kobiet i mężczyzn. Na ścianie przed nimi wyświetlony jest slajd z prezentacji. Z boku przy niedużym stole stoi mężczyzna, wygłaszający prelekcję.

W seminarium uczestniczyli m.in. przedstawiciele lubuskich samorządów, nadleśnictw, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, Parku Narodowego „Ujście Warty”, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, spółek PGE Energia Odnawialna i ENEA S.A. oraz pracownicy RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim.

Podczas konferencji zaproszeni prelegenci omówili zagadnienia dotyczące oddziaływania wybranych elementów systemu elektroenergetycznego na środowisko naturalne, prawne aspekty tworzenia audytu krajobrazowego, realizowanych projektów i funkcjonowania odnawialnych źródeł energii.

W pierwszym wystąpieniu prof. dr hab. Leszek Jerzak przedstawił zagadnienia dotyczące platform dla bociana białego tworzonych na słupach energetycznych. Zwrócono uwagę na zmianę trendu w zakładaniu gniazd przez ten gatunek. W porównaniu do ubiegłych lat współcześnie bociany gniazdują gównie na słupach, przenosząc się tam z dachów zabudowań. W wystąpieniu poruszono także temat śmiertelności ptaków, wynikającej z porażenia prądem po kontakcie z liniami energetycznymi.

Następnie Sylwia Tylzon-Stojanowska i Ryszard Orzechowski pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego przedstawili stan zaawansowania prac nad opracowywaniem audytu krajobrazowego dla terenu województwa lubuskiego.

Kilka z prezentacji poświęcanych zostało oddziaływaniu wybranych odnawialnych źródeł energii na środowisko. Temat wpływu farm fotowoltaicznych na krajobraz przybliżył dr Tomasz Schubert- główny specjalista z RDOŚ w Gorzowie Wlkp. Zagadnienie oddziaływania paneli słonecznych na ptaki oraz inne elementy środowiska przyrodniczego omówił dr Olaf Ciebiera. Podsumowaniem wielowątkowej analizy tego zagadnienia może być wniosek, iż nie można jednoznacznie ocenić wpływu farm fotowoltaicznych, jako pozytywnego lub negatywnego. Istnieje natomiast szereg dobrych praktyk przy planowaniu i realizacji tego typu inwestycji, które mogą minimalizować swoje oddziaływanie.

Dr Marcin Bocheński w czasie prelekcji zaprezentował wyniki badań dotyczących wpływu farm wiatrowych na ptaki oraz nietoperze w zachodniej Polsce. Przedstawione zostały dane z zakresu śmiertelności ptaków w wyniku kolizji z turbinami wiatrowymi. Wskazano główne grupy ptaków, na które oddziaływanie farm wiatrowych może być największe. Omówiono również sposoby minimalizacji negatywnych skutków działalności turbin wiatrowych.

O miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego w odniesieniu do infrastruktury energetycznej opowiedział Jacek Fedorowicz- starszy specjalista z RDOŚ w Gorzów Wlkp. Następnie Arleta Siarkiewicz-Hoszowska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie przybliżyła założenia projektu „Las energii”. Omówiła sposoby wykorzystywania OZE przez jednostki Lasów Państwowych oraz przedsięwzięcia polegające na budowie farm wiatrowych na terenach, będących w zarządzie lasów.

Seminarium zakończyło wystąpienie Grzegorza Marciniaka- dyrektora departamentu planowania i rozwoju spółki ENEA Operator. Prelekcja dotyczyła odnawialnych źródeł energii w strategii rozwoju spółki, technicznych aspektów korzystania z OZE oraz wyzwań i problemów z nimi związanych.

Wydarzenie podsumował Józef Kruczkowski- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, który wyraził nadzieję, że seminarium zaowocuje częstszymi spotkaniami organów zajmujących się ochroną przyrodą oraz instytucjami zaangażowanych w wytwarzanie energii z OZE i budową infrastruktury do tego niezbędnej. Wymiana doświadczeń jest niezwykle ważna, szczególnie w kontekście rosnącego udziału energii pochodzącej z alternatywnych źródeł w krajowym systemie.

Seminarium szkoleniowe sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazanych na realizację zadania „Wsparcie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we wdrażaniu warunków ex ante oraz realizacji zobowiązań w zakresie ocen oddziaływania na środowisko i obszary Natura 2000” Umowa Nr 472/2019/Wn50/NE-OO/D z 30 września 2019 roku.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}