W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

"Technologie przyszłości" w ochronie środowiska

25.09.2020

Dbanie o zasoby przyrodnicze i środowisko w kontekście OZE i przy wykorzystaniu technologicznych rozwiązań było tematem jednego z paneli konferencji naukowej "Technologie przyszłości" w Gorzowie Wielkopolskim

Na zdjęciu logo RDOŚ i Akademii PWSZ w Gorzowie Wlkp. oraz napis konferencja naukowa Technologie przyszłości Gorzów Wlkp., 25 września 2020 r.

Rozwój nowoczesnych technologii jest szansą na skuteczniejsze radzenie sobie z wyzwaniami współczesnego świata. Jednym z nich jest efektywna ochrona środowiska. I właśnie dbanie o zasoby przyrodnicze i środowisko w kontekście OZE i przy wykorzystaniu technologicznych rozwiązań było tematem jednego z paneli konferencji naukowej „Technologie przyszłości” w Gorzowie Wielkopolskim. Patronat nad wydarzeniem objęła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

Podczas konferencji zorganizowanej 25 września br. przez Wydział Techniczny Akademii im. Jakuba z Paradyża dyskutowano m.in. o roli Regionalnej Dyrekcji  Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim w procedurze ocenowej przedsięwzięć, odnawialnych źródeł energii w kraju i regionie oraz tendencjach rozwoju OZE i  branży energetycznej, technologiach w informatyce czy wytwarzaniu maszyn. Uczestników spotkania powitali Aleksandra Radomska-Zalas- Dziekan Wydziału Technicznego AJP oraz Józef Kruczkowski – Regionalny Dyrektor Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Następnie Józef Kruczkowski  dyrektor RDOŚ - przedstawił strukturę instytucji oraz zakres zadań należących do kompetencji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska a także omówił rolę i zadania Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim w procesie przygotowania inwestycji infrastrukturalnych i energetycznych oraz podstawy formalno-prawne tych działań.

W części konferencji obejmującej referaty z zakresu zmian zachodzących w branży energetycznej prezentację przedstawiła Aleksandra Jankowska- Starszy specjalista w Wydziale Zarządzania Środowiskiem w RDOŚ. W wystąpieniu poruszyła kwestie rozwoju odnawialnych źródeł energii w województwie lubuskim. Zebrani dowiedzieli się jakimi sprawami z zakresu niekonwencjonalnych źródeł energii zajmował się RDOŚ w Gorzowie Wlkp. na przestrzeni ostatnich lat. Omówiono także jakie inwestycje w zakresie budowy systemów fotowoltaicznych na terenie naszego województwa są obecnie w fazie planowania.

Konferencja naukowa była okazją do wymiany doświadczeń oraz ukazania potencjału i potrzeby rozwoju energetyki odnawialnych. Istotny wpływ na jej rozwój mają działania podejmowane przez samorządy. Swój udział w procesie inwestycyjnym, którego efektem jest realizacja przedsięwzięć z zakresu energii odnawialnej ma Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Przejawia się on między innymi w formie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach czy opiniach i postanowieniach uzgadniających warunki realizacji inwestycji.

W najbliższym czasie podpisane zostanie pomiędzy Regionalną Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim a Akademią im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim porozumienie dotyczące nawiązania współpracy badawczo-rozwojowej.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}