W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Podpisanie porozumienia na rzecz zwalczania inwazyjnych gatunków obcych

21.04.2023

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Gorzowie Wielkopolskim oraz Zielonej Górze podpisali porozumienie, w którym zadeklarowali współpracę w zakresie działań zaradczych w przypadku stwierdzenia inwazyjnych gatunków obcych (IGO) w środowisku. Podpisy pod dokumentem złożono 20 kwietnia br. w siedzibie RDOŚ.

Trzech mężczyzn pozuje do zdjęcia, w rękach trzymają podpisane porozumienie.

Inwazyjne gatunki obce to rośliny, zwierzęta, patogeny i inne organizmy, które nie są rodzime dla ekosystemów i mogą powodować szkody w środowisku lub gospodarce lub też negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka. IGO szczególnie negatywnie oddziałują na różnorodność biologiczną, w tym na zmniejszenie populacji lub eliminowanie gatunków rodzimych, poprzez konkurencję pokarmową, drapieżnictwo lub przekazywanie patogenów oraz zakłócanie funkcjonowania ekosystemów.

IGO oddziałują na rodzimą różnorodność biologiczną prawie wszystkich ekosystemów ziemi i stanowią jedno z największych zagrożeń dla tej różnorodności. Od XVII wieku IGO przyczyniły się do wyginięcia prawie 40% gatunków zwierząt, dla których przyczyna wyginięcia jest znana.

Wzrost liczby gatunków zaliczanych do IGO obserwujemy także w województwie lubuskim. Trend ten jest szczególnie widoczny na przykładzie szopa pracza, który trafił do naszego regionu zza zachodniej granicy i stanowi realne zagrożenie dla rodzimej fauny.

Dlatego tak istotne jest podejmowanie działań zaradczych, mających na celu ograniczenie liczby IGO, zarówno regionalnie, jak i na terenie całego kraju. Realizacji tego celu ma służyć porozumienie RDOŚ z Zarządami Okręgowymi Polskiego Związku Łowieckiego w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim. Podczas spotkania Józef Kruczkowski - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska oraz Wojciech Pawliszak - Łowczy Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim i Jacek Banaszak - Łowczy Okręgowy w Zielonej Górze omówili plany związane z wdrażaniem zapisów porozumienia. Strony porozumienia przygotują wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o pozyskanie środków finansowych, niezbędnych do prowadzenia zaplanowanych działań.

Zakłada ono m.in. wymianę informacji o obecności IGO w środowisku, organizację spotkań, szkoleń, konferencji i innych wydarzeń związanych z gatunkami obcymi, a także działania edukacyjne, propagujące wiedzę o IGO. Informowanie o tym, które gatunki są zaliczane do IGO i jakie konsekwencje może mieć przedostanie się osobników, np. trzymanych w domach do środowiska, jest równie ważnym elementem zwalczania inwazyjnych gatunków, jak bezpośrednie ich eliminowanie.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}