W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Posprzątajmy Murawy - one nas potrzebują

Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim obok członków oddziału PTTK „Ziemia Gorzowska” oraz wielu mieszkańców miasta uczestniczyli w trwającej akcji społecznego sprzątania rezerwatu przyrody Gorzowskie Murawy

 Posprzątajmy Murawy - one nas potrzebują!

22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. W Gorzowie z tej okazji po raz kolejny pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim obok członków oddziału PTTK „Ziemia Gorzowska” oraz wielu mieszkańców miasta  uczestniczyli w trwającej akcji społecznego sprzątania rezerwatu przyrody Gorzowskie Murawy. RDOŚ w Gorzowie Wlkp. ma nadzór merytoryczny i przyrodniczy nad rezerwatem.

Akcję sprzątania zainicjował oddział PTTK „Ziemia Gorzowska” we współpracy z ENERIS Surowce w Gorzowie Wielkopolskim.

Ze względu na ograniczenia związane z zagrożeniem epidemicznym zbieranie śmieci odbywa się indywidualnie wzdłuż wyznaczonych tras pieszych i rowerowych.

Pracownicy RDOŚ w Gorzowie Wlkp. sprzątali rezerwat w grupach 2 osobowych.

Chociaż z roku na rok śmieci i odpadów jest mniej to jednak wciąż osoby zbierające napełniały nimi worki i kontenery.

Gorzowskie Murawy to  malowniczy rezerwat o pow. około 78 ha położony między osiedlami: Europejskim, Słonecznym a Wieprzycami, który skupia prawie 250 różnych gatunków roślin typowych dla śródziemnomorskich stepów. Został utworzony w 2006 r., na szczytowej krawędzi Wysoczyzny Gorzowskiej, usianej licznymi piaszczystymi pagórami. Zachowały się w dobrym stanie unikatowe zbiorowiska roślinności kserotermicznej, m.in. murawy ostnicowe, kłosownicowe i szczotlichowe z licznymi gatunkami chronionymi i rzadkimi: ostnicą włosowatą, pajęcznicą liliowatą, dzwonkiem syberyjskim, ostrołódką kosmatą, ślimakiem żeberkowanym, goździkiem piaskowym, a także fitocenozy wrzosowiska, zarośli krzewów, lasu grądowego i boru chrobotkowego.

Dzisiaj, w dobie epidemii koronawirusa, położony w mieście rezerwat jest doskonałym miejscem do spacerów, wypoczynku i poznawania pięknego, kwitnącego i pachnącego obszaru, z którego można podziwiać dolinę Warty oraz miasto Gorzów Wielkopolski.

{"register":{"columns":[]}}