W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Całkowity zakaz wypalania traw, lasów, łąk i pozostałości roślinnych

17.03.2022

Rozpoczyna się przedwiośnie, a wraz z nim wzrasta zagrożenie pożarowe, które, m.in. może być związane z wypalaniem roślinności na terenach otwartych. Takie naganne działania są niezgodne z prawem oraz obłożone są surowymi sankcjami karnymi, a w przypadku terenów rolniczych grozi cofnięciem dopłat wypłacanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Grafika składająca się z drzewa liściastego, podzielonego wzdłuż na pół. Z jednej strony drzewo jest zielone, stoi na tle błękitnego nieba. Druga część drzewa płonie. Obok drzewa wśród ognia i dymy znajdują się inne drzewa i trawy oraz kontury zwierząt: wilka, saren i ptaków.

Każdego roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ARiMR, Straż Pożarna i inne instytucje, w tym RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim przestrzegają przed wypalaniem traw, jednak każdej wiosny można spotkać osoby, które nie przestrzegają prawa w tym zakresie.

Należy pamiętać, że po wypaleniu gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed powstania pogorzeliska, który jest tragiczny w skutkach dla całego ekosystemu, niszcząc warstwę próchnicy i niosąc śmierć wszystkim drobnym zwierzętom znajdującym się w zasięgu płomieni oraz wielu innym zwierzętom, np. dzikom, sarnom, jaszczurkom, a nawet ptakom, które może wabić światło ognia lub wciągnąć powiew gorącego powietrza. Wypalanie roślinności często stanowi przyczynę pożarów lasów i torfowisk, natomiast w powietrzu unoszą się toksyczne związki,  co może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Zakaz wypalania traw określony został w ustawie o ochronie przyrody oraz w ustawie o lasach. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat (patrz poniżej §)  Oprócz wspomnianych sankcji wypalającemu grożą również dotkliwe kary, które nakładać może Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wysokie sankcje i kary grożą tym, którzy świadomie wypalają grunty rolne , a także gdy stwierdzone zostanie uporczywe wypalanie przez niego traw.

Poniżej treść przepisów prawnych, z których wynikają opisane powyżej sankcje grożące za wypalanie traw:

§:

  • zgodnie z treścią art. 124 ust. 1 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U.2021.1098 t.j.): „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów."
  • zgodnie z treścią art. 131 pkt. 12 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody: „Kto(…) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny.”
  • zgodnie treścią z art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U.2021.1275 t.j.) „W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
  • rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
  • korzystania z otwartego płomienia;
  • wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.”
  • za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz.U.2021.2008 t.j)– kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24 § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł.
  • zgodnie treścią z art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny Dz.U.2021.2345 t.j.):  „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu  w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

 

Źródło grafiki: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

{"register":{"columns":[]}}