W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zakończenie działań ochronnych w rezerwach Pamięcin i Woskownica

23.11.2023

W planach ochrony rezerwatów znajdują się zapisy dotyczące m.in. działań z zakresu ochrony czynnej. Mogą one polegać na usunięciu nalotów drzew i krzewów, które wpływają negatywnie na siedliska czy gatunki, z uwagi na obecność których, utworzono rezerwat przyrody. Takie prace wykonano niedawno w dwóch rezerwatach w gminie Górzyca i Brody.

Niewielkie wzniesienie porośnięte trawami. W tle fragment nieba, po prawej stronie drzewo.

Zakończyły się prace terenowe z zakresu ochrony czynnej w rezerwatach przyrody Pamięcin oraz Woskownica. Na terenie rezerwatu przyrody Pamięcin prace polegały na usunięciu nalotów tarniny, głogu oraz nalotu sosnowego z powierzchni siedlisk muraw kserotermicznych (6210, 6120) - 0,66 ha oraz koszeniu łąki (6510) na powierzchni 1,24 ha.

W rezerwacie przyrody Woskownica usunięto drzewa i krzewy zarastające siedlisko woskownicy europejskiej. Były to przede wszystkim: olsza czarna, brzoza brodawkowata, sosna zwyczajna, świerk oraz jeżyna, a powierzchnia objęta działaniem wyniosła 1,41 ha. Zadania zaplanowano w oparciu o zapisy planów ochrony rezerwatów przyrody i należą do zadań wykonywanych cyklicznie – co 2-5 lat.

Działania ochrony czynnej w obu rezerwatach przyrody współfinansowane były ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze i wykonane były w ramach zadania pod nazwą: „Ochrona różnorodności biologicznej na terenie rezerwatów przyrody województwa lubuskiego”.

Logo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}