W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Coroczny monitoring nietoperzy w Mopkowym Tunelu

14.04.2022

Licznie nietoperzy wynikało z zapisów planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Mopkowy Tunel koło Krzystkowic PLH080024. Prowadzone inwentaryzacje wskazują, że obszar ten jest miejscem hibernacji nawet 4 gatunków tych ssaków. Najliczniejszą grupę stanowią mopki zachodnie.

Na oświetlonej części sufitu wisi kolonia nietoperzy.

Pracownicy RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim przeprowadzili coroczny monitoring zimujących mopków zachodnich, który stanowi realizację planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Mopkowy Tunel koło Krzystkowic PLH080024. Mopki, stanowiące przedmiot ochrony ww. obszaru Natura 2000 hibernują w podziemnym tunelu- kanale odwadniającym dawną fabrykę zbrojeniową koło Nowogrodu Bobrzańskiego.

11 lutego br. liczebność zimujących nietoperzy w tunelu określono na: 1433 mopki zachodnie, 2 nocki duże i 5 nocków rudych. W przypadku mopka jest to drugi najlepszy wynik w ostatnich ośmiu latach i czwarty w ciągu ostatnich 15 lat liczeń (wykres w załączeniu). Liczebność hibernujących mopków, stwierdzana corocznie w tym obiekcie, nie ma wyraźnych trendów i charakteryzuje się znacznymi różnicami w sezonach zimowych.

Analiza uzyskanych obecnie wyników oraz wcześniejsze dane z monitorowania liczebności tego zimowiska dowodzą, że kluczowym dla mopków jest jeden z kominów. W latach 2015-2021 przebywało w nim ok. 80% wszystkich zimujących mopków w tunelu. W lutym tego roku poza ww. kominem, w szczelinach, na ścianach oraz w innych kominach tunelu przebywało aż 756 mopków, czyli ok. 53% wszystkich zimujących, co stanowi nawet około 5 razy więcej niż w sezonach zimowych ostatnich ośmiu lat. Powodem mogą być temperatury zimy 2021/2022, która została zaliczona do sezonów bardzo ciepłych (artykuł: https://www.imgw.pl/sites/default/files/2022-03/imgw_0315-charakterystyka-elementow-klimatu-w-polsce-w-lutym-2022-r.-podsumowanie-sezonu-zimowego.pdf). Skutkiem takich warunków atmosferycznych był fakt, że osobniki tego gatunku wybierały miejsca w tunelu, dogodne dla licznego zimowania, również silniej zależne od zewnętrznych warunków temperatury otoczenia.

W tunelu odnotowano coroczne, od 2015 roku przebywanie także nocków dużych- gatunku preferującego wyższe temperatury hibernacji, tj. ok. 10oC. Z wyjątkiem 2019 roku regularnie w ostatnich ośmiu latach zimują tu także nocki rude. W ww. okresie trzykrotnie stwierdzono również obecność pojedynczego gacka brunatnego. W obiekcie znajdują zatem miejsce zimowania 3-4 gatunki nietoperzy, charakteryzujące się odmiennymi uwarunkowaniami siedliska hibernacji.

Materiały

Wykres liczebności mopka zachodniego
Wykres​_liczebności​_mopka​_zachodniego.pdf 0.09MB

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}