W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Już po raz 21 policzono nietoperze w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym

20.01.2022

Zespół polskich i zagranicznych naukowców sprawdził liczebność, skład gatunkowy kolonii oraz kondycję zwierząt zimujących w podziemiach MRU. Wyniki inwentaryzacji potwierdziły występowanie blisko 36 tysięcy nietoperzy, należących do ośmiu gatunków.

Grupa nietoperzy zawieszonych na ścianie tworzących zwartą grupę. PAP/Lech Muszyński

Coroczne liczenie nietoperzy obyło się 15 stycznia br., a jego dokładny wynik to 35 770 latających ssaków. Dane pokazują, że jest to drugi rok spadku liczebności nietoperzy w tej największej zimowej kolonii w naszym kraju. W zeszłym roku naliczono tam 36 838 osobników. Natomiast w 2020 roku odnotowano rekordowy wynik dla tego zimowiska, kiedy to okres zimowej hibernacji spędzało w podziemiach MRU 38 909 osobników.

Nietoperze są uznawane za swego rodzaju barometr zmian zachodzących w klimacie. Na ten moment dwuletnia tendencja spadkowa w liczebności nie budzi niepokojów. Obniżanie się liczby osobników w kolejnych latach może mieć związek ze zmianami klimatu, które wpływają na czynniki panujące w podziemnych tunelach. Najważniejszymi z nich są temperatura i wilgotność powietrza. Dla większości gatunków powinna ona być na poziomie 90-100 proc. Wówczas zwierzęta mogą ograniczyć straty wody przez parowanie i nie muszą się często wybudzać, by uzupełnić jej zapas.

Wśród najliczniejszych gatunków zimujących w rezerwacie przyrody "Nietoperek" są gatunki ciepłolubne, dla których proces wzrostu temperatury w podziemiach jest zjawiskiem korzystnym. Zaliczają się do nich m.in. nocki rude i nocki duże. Odnotowano z kolei mniejszą liczbę mopków zachodnich oraz gacków brunatnych, które do hibernacji wybierają miejsca chłodniejsze.

Liczenie nietoperzy w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym odbywa się od 1999 roku. Nadzór nam tymi działaniami sprawuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. W tym roku z ramienia RDOŚ w liczeniu wzięli udział: dr Andrzej Korzeniowski- Regionalny Konserwator Przyrody, dr Grzegorz Karcz- główny specjalista oraz Marta Cis- inspektor ds. ochrony rezerwatowej. Łącznie w tegorocznej edycji liczenia nietoperzy wzięło udział 60 naukowców z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Szwecji i ze Słowenii.

 

Źródło zdjęć: PAP (Lech Muszyński)/RDOŚ Gorzów Wlkp.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}