W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Prelekcja o inwazyjnych gatunkach obcych

10.05.2022

Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim- Daria Jachimowska- Główny specjalista oraz Joanna Kuternozińska- Starszy specjalista ds. ochrony przyrody, na zaproszenie dyrekcji szkoły podstawowej w Santoku spotkali się z uczniami. Przedmiotem spotkania zorganizowanego 9 maja br. były inwazyjne gatunki obce (IGO). Działania edukacyjne są związane z obowiązywaniem ustawy o gatunkach obcych z 11 sierpnia 2021 roku.

Wnętrze klasy, w ławkach odwróceni plecami, siedzą uczniowie. Przed nimi przy białej tablicy stoi kobieta. Po lewej stronie ekran z prezentacją.

Uczniowie klasy 7 i 8 dowiedzieli się jakie inwazyjne gatunki obce można spotkać w Polsce i na terenie Unii Europejskiej. Przedstawione zostały także drogi przedostawania się tych gatunków do naszego środowiska przyrodniczego. Wskazano również sposoby zapobiegania ich rozprzestrzenianiu.

Uczestniczący w prelekcji mieli okazję nauczyć się rozpoznawać inwazyjne gatunki zwierząt i roślin występujące na obszarze Polski i województwa lubuskiego. Zaprezentowano także zasady postępowania w przypadku zaobserwowania IGO oraz sposoby zachowania się w sytuacji kontaktu z gatunkami inwazyjnymi. Jest to szczególnie istotna kwestia zwłaszcza w odniesieniu do gatunków, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Takich jak np. barszcze Sosnowskiego i Mantegazziego, gdyż już samo przebywanie w ich pobliżu może powodować poważne poparzenia.

Obecność gatunków inwazyjnych stanowi zagrożenie dla bioróżnorodności środowiska przyrodniczego. Zwierzęta takie jak jenoty czy szopy pracze konkurują z innymi gatunkami, a skutkiem tej rywalizacji może być wypieranie rodzimych gatunków oraz spadek ich liczebności. Z kolei obecność roślin inwazyjnych, np. nawłoci kanadyjskiej, przyczynia się do spadku różnorodności zapylaczy. Motyle dzienne i pszczoły wycofują się z miejsc zajmowanych przez inwazyjne nawłocie. Dlatego tak istotne jest ograniczenie liczby gatunków zaliczanych do IGO oraz eliminowanie dróg ich wnikania i rozprzestrzeniania się w środowisku.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}