W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Podsumowanie projektu „Natura Viadrina +” realizowanego na terenie rezerwatu i obszaru Natura 2000 Nietoperek

08.08.2022

Celem polsko-niemieckiego projektu była stabilizacja oraz poprawa transgranicznych siedlisk zagrożonych gatunków zwierząt na obszarze o powierzchni obejmującej około 15.000 ha w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA na pograniczu lubusko-brandenburskim.

We wnętrzu starego budynku stoi grupa kilkudziesięciu osób, kobiet i mężczyzn pozujących do zdjęcia.

W Polsce działania w ramach projektu obejmują teren rezerwatu przyrody Nietoperek i obszar Natura 2000 o tej samej nazwie oraz zimujące tam gatunki nietoperzy. W obiektach należących do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego-Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie oprócz prowadzonych badań naukowych, zainstalowany został monitoring mikroklimatu. W celu ochrony hibernujących nietoperzy, których liczba wynosi około 35 tysięcy, zamontowano 10 krat zabezpieczających teren rezerwatu przed wstępem osób niepowołanych oraz stworzono wystawę edukacyjną.

Mając również na uwadze bezpieczeństwo osób przebywających na terenie rezerwatu zabezpieczono kratami studzienki systemu odwadniającego znajdujące się w podziemnych korytarzach. Projekt zakładał również wzmocnienie świadomości dotyczącej potrzeby ochrony nietoperzy. Jednym z elementów propagowania takiej wiedzy jest stworzenie w podszybiu obiektu 717 wystawy edukacyjnej.

Skierowana jest ona do najmłodszych odbiorców i ma na celu przedstawienie w przystępny sposób tych latających ssaków oraz zwiększenie świadomości, jak ważną rolę spełniają nietoperze w naszym środowisku. Na ilustrowanych planszach znajdziemy informacje o wszystkich gatunkach hibernujących w korytarzach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, sposobie odżywiana, typowych żerowiskach oraz anatomii i ciekawostkach dotyczących hibernacji. Zapoznając się z wystawą zyskamy wiedzę o podstawowych zasadach zachowania podczas spotkania z nietoperzami, które będą przydatne gdy nietoperz np. wleci do domu przez otwarte okno.

Pod koniec lipca br. we Frankfurcie nad Odrą obyło się jedno z wydarzeń kończących projekt. Uczestnicy spotkania odwiedzili zrewitalizowane ruiny browaru, które są jednym z największych w Niemczech schronień dziennych, hibernacyjnych i całorocznych nietoperzy. Z uwagi na duże znaczenie przyrodnicze tego miejsca zostało one włączone do sieci Natura 2000 i nazwane Fledermausquartier Frankfurt (Oder). W wydarzeniu uczestniczył Józef Kruczkowski- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

Projekt „Natura Viadrina +” jest dofinansowany z programu INTERREG VA., a wysokość środków przeznaczonych na jego realizację wynosiła 2 461 361,15 euro. Partnerami po stronie niemieckiej są Landschaftspflegeverband Mittlere Oder e.V., EuroNatur Stiftung oraz polskiej Liga Ochrony Przyrody, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego i Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. W ramach projektu prowadzono także monitoring motyli z gatunku modraszek arion po stronie niemieckiej, jak również na terenie wybranego fragmentu kompleksu leśnego, położonego w kierunku południowym od miast Słubice i Frankfurt nad Odrą, gdzie stwierdzono jego liczne występowanie.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim opiniowała założenia projektu oraz na bieżąco uczestniczyła w kolejnych etapach jego realizacji oraz podsumowaniu zaplanowanych działań.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}