W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Szkolenie z zasad ochrony strefowej ptaków drapieżnych na naradzie zielonogórskich leśników

31.03.2022

Do wiodących metod i sposobów realizowania ochrony czynnej zagrożonych gatunków są działania związane z wdrażaniem ochrony strefowej wokół miejsc rozrodu ptaków. Obecnie na terenie województwa lubuskiego decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim powołano ponad 190 stref. Ich zadaniem jest zachowanie biotopów lęgowych m.in. takich gatunków jak: bielik, rybołów czy kania ruda.

Ogólny widok sali, w której na krzesłach, odwróceni tyłem siedzi kilkadziesiąt osób. W głębi sali za stołem przodem do pozostałych siedzi dwóch mężczyzn. Na ścianie za ich plecami wisi ekran, na którym znajduje się slajd prezentacji. Na nim napis: Ochrona strefowa ptaków drapieżnych.

W dniach 30-31 marca br. w ośrodku wypoczynkowym „Leśnik" w Łagowie, odbyła się narada szkoleniowa pracowników nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze z zakresu ochrony przyrody oraz lasu.

W pierwszym dniu narady, mającej charakter kameralny, uczestniczył przedstawiciel RDOŚ
w Gorzowie Wielkopolskim, Naczelnik Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 - Michał Bielewicz, który podczas warsztatów wygłosił prelekcje na temat zasad ochrony strefowej ptaków drapieżnych. 

Wystąpienie miało na celu zaprezentowanie aspektów prawnych oraz dobrych praktyk przy wdrażaniu ochrony strefowej na obszarach będących w zarządzie Lasów Państwowych oraz podkreślenie roli leśników w ochronie rzadkich gatunków ptaków szponiastych i ich siedlisk.

Przedmiotowe spotkanie było również doskonałą okazją do przekazania uczestnikom, najnowszego wydawnictwa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim poświeconego ochronie ptaków drapieżnych pt. "Orły, kanie i Rybołowy. Majestat i Piękno Ziemi Lubuskiej". 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}