W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Korzystajmy z uroków przyrody z rozwagą na terenie rezerwatu przyrody Gorzowskie Murawy

08.02.2021

Zimowa aura oraz utrzymująca się od jakiegoś czasu warstwa białego puchu nie zniechęca do odwiedzenia rezerwatu przyrody Gorzowskie Murawy i innych ciekawych przyrodniczo obszarów. Są to bowiem znakomite miejsca do aktywności na świeżym powietrzu, takich jak spacery, nordic walking, bieganie, a także jazda na rowerze.

Na zdjęciu tablica z napisem rezerwat przyrody Gorzowskie Murawy

Podczas tych aktywności zapominamy czasem, że tereny, na których się znajdujemy mogą być objęte zakazami. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w rezerwatach przyrody. Na tych obszarach chronionych obowiązuje szereg zakazów m.in. niszczenia roślin, zakłócania ciszy, biwakowania, czy palenia ognisk i wyrobów tytoniowych. Co jednak najważniejsze, w rezerwatach przyrody obowiązuje zakaz ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego i jazdy konnej wierzchem, z wyjątkiem szlaków i tras wyznaczonych przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Szczegółowy katalog 27 zakazów obowiązujących w parkach narodowych i rezerwatach przyrody przedstawia art. 15 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody . Ponadto, taka lista znajduje się w każdym rezerwacie w formie tablic informujących także o nazwie danego obszaru chronionego.

Rezerwat przyrody Gorzowskie Murawy, na postawie zarządzenia Nr 13/2018 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 22 czerwca 2018 r. posiada wyznaczone szlaki udostępnione dla ruchu pieszego oraz rowerowego. Niestety aktywności takie jak zjazdy na sankach czy nartach są tam zabronione.

Kierując się potrzebą ochrony przyrody zwracamy się z gorącą prośbą do osób odwiedzających rezerwaty przyrody, aby uszanowali zasady tam panujące i przestrzegali zakazów określonych ustawą o ochronie przyrody. Warto zapoznać się z tym wytycznymi przed rozpoczęciem spaceru, żeby podejmowana aktywność była korzystna zarówno dla naszego zdrowia, ale także dla otaczającej nas wyjątkowej i cennej przyrody.

{"register":{"columns":[]}}