W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Utworzenie zespołu ds. wyznaczania rezerwatów przyrody

05.04.2024

Jedną z kompetencji regionalnego dyrektora ochrony środowiska jest tworzenie rezerwatów przyrody. RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim podjął współpracę z Lasami Państwowymi, której celem jest realizacja idei leśników, stworzenia stu nowych rezerwatów przyrody na stulecie Lasów Państwowych. W tym celu powołano specjalny zespół roboczy.

Fragment lasu, na pierwszym planie pień wysokiego drzewa.

Do zadań zespołu utworzonego pod koniec marca br. należy m.in. składanie propozycji obszarów, które spełniają wymogi uznania za rezerwat. Członkowie wchodzący w skład zespołu będą również prowadzić formalno-prawną analizę walorów przyrodniczych terenów, które zostaną zaproponowane do uznania za rezerwat. Interdyscyplinarny zespół został stworzony z pracowników RDOŚ w Gorzowie Wlkp. oraz przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie i Zielonej Górze.

Nowe rezerwaty mają być tworzone na terenach stanowiących własność Skarbu Państwa w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Obecnie zdecydowana większość wszystkich rezerwatów przyrody utworzonych w Polsce znajduje się właśnie na gruntach Lasów Państwowych. Akcja leśników związana z jubileuszem stulecia jest odpowiedzią na wzrost społecznych oczekiwań dotyczących zwiększenia ochrony terenów leśnych oraz mokradłowych. Także w związku z obserwowanymi zmianami klimatu.

Spośród propozycji terenów spełniających określone w ustawie o ochronie przyrody kryteria zostaną wybrane te najcenniejsze i najbardziej różnorodne obszary. Sto nowych rezerwatów ma bowiem jak najlepiej odzwierciedlać bogactwo przyrodnicze lasów.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim regularnie podejmuje działania mające na celu tworzenie nowych oraz powiększanie powierzchni już istniejących rezerwatów. W listopadzie 2023 roku ustanowiono dwa rezerwaty. W północnej części województwa powstał torfowiskowy rezerwat przyrody Torfowisko Linkowo, o utworzenie którego wnioskowało Nadleśnictwo Smolarz. Rezerwat położony jest w powiecie strzelecko-drezdeneckim w gminie Drezdenko. W jego obrębie znalazło się jezioro Linkowo wraz z otaczającymi je szuwarami, mszarami, brzezinami, łozowiskami i torfowiskami oraz tereny przyległe do jeziora Linkówko.

Drugim z nowych rezerwatów jest Klenickie Zakole, położone w powiecie zielonogórskim w gminach Bojadła i Trzebiechów. Celem ochrony przyrody rezerwatu przyrody jest umożliwienie przebiegu naturalnych procesów przyrodniczych w obrębie siedlisk przyrodniczych rezerwatu oraz zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych obszaru starorzecza, podlegającego przebudowie związanej z odcięciem od strefy zalewów, w tym lasów łęgowych podczas procesu grądowienia oraz fauny i flory zbiorników wodnych w procesie wypłycenia i zarastania.

W lutym br. dokonano powiększenia rezerwatu Jeziora Gołyńskie im. dr. Grzegorza Karcza, włączając w jego granice działkę ewidencyjną , obejmującą wody jeziora Gołyń Mały. Obecnie trwają również prace nad powiększeniem rezerwatu Nad Młyńską Strugą.

Łącznie na terenie województwa lubuskiego funkcjonuje 69 rezerwatów przyrody o powierzchni sumarycznej 4 177 ha.

{"register":{"columns":[]}}