W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Spacer po Gorzowskich Murawach z okazji Dnia Dziecka

01.06.2021

Początek czerwca to bardzo ważna data, gdyż obchodzony jest wtedy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Świętować można na różne sposoby, także aktywnie. Wpisując się w taką właśnie formę pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim przeprowadzili terenowe zajęcia edukacyjne w rezerwacie Gorzowskie Murawy.

Grupa dzieci stojąca plecami, w tle tablica z napisem rezerwat przyrody Gorzowskie Murawy oraz trawy i trzewa na lekkim zboczu.

Z inicjatywą zorganizowania spaceru po gorzowskim rezerwacie wystąpiła Szkoła Podstawowa nr 11, czyli placówka położona w sąsiedztwie Gorzowskich Muraw. Pracownicy Regionalnej Dyrekcji z chęcią przystał na tę propozycję i grupa około 25 uczniów siódmej klasy pojawiła się w rezerwacie. Przewodniczkami spaceru były Daria Jachimowska- Główny specjalista ds. funkcjonowania, gospodarowania i ochrony obszarów Natura 2000  oraz Monika Grzejszczak- Specjalista ds. planowania i realizacji ochrony rezerwatów przyrody i Obszarów Natura 2000.

Miejscem zbiórki było Osiedle Europejskie, następnie trasa wiodła szlakiem niebieskim, czerwonym i zielonym przez najciekawsze zakątki rezerwatu. Na początku spotkania Pani Monika Grzejszczak przedstawiła najważniejsze informacje dotyczące Gorzowskich Muraw oraz rezerwatów przyrody w województwie lubuskim, jako jednej z form ochrony przyrody. Następnie Pani Daria Jachimowska opowiedziała o obszarze Natura 2000 pokrywającym się z rezerwatem, a także przekazała ciekawostki botaniczne, dotyczące roślin charakterystycznych dla muraw kserotermicznych.

Podczas spaceru, liczącego ok. trzech kilometrów uczniowie poznali reprezentatywne gatunki muraw, a także zobaczyli, jak wygląda jeden ze sposobów czynnej ochrony tej wyjątkowej formacji roślinnej. Na terenie rezerwatu wypasane jest obecnie stado owiec wrzosówek, których zadaniem jest ograniczyć rozwój roślin ograniczających dostęp do światła murawom. Interesującą częścią spaceru było dotarcie do tzw. Złotego Widoku, czyli punktu, z  którego można podziwiać panoramę Gorzowa z meandrującą Wartą.

Każdy z uczestników zajęć terenowych otrzymał folder o Gorzowskich Murawach, z którego można dowiedzieć się więcej o historii, a także faunie i florze tego miejsca. A warto zgłębić wiedzę na temat tego rezerwatu utworzonego w 2006 roku, którego około 78 hektarów powierzchni skrywa prawie 250 różnych gatunków roślin typowych dla śródziemnomorskich stepów.

Gorzowskie Murawy pozostają otwarte dla turystów, warto jednak podkreślić, że korzystanie z ich uroków musi pozostawać zgodne z naturą oraz przepisami prawa. Dlatego udając się do tego miejsca należy pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących zakazów i poruszaniu się wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Trasy w rezerwacie zostały oznaczone, a przy nich ustawiono tablice informacyjne, dzięki czemu wycieczki zarówno indywidualne, jak i grupowe są dużo przyjemniejsze.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią zarządzenia oraz mapką przedstawiającą przebieg szlaków i życzymy miłego czasu spędzonego na Gorzowskich Murawach.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}