W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Z kamerą wśród buczyn

09.03.2021

Trzeci odcinek serii Szlakiem Lubuskich Rezerwatów to jesienny spacer po rezerwacie przyrody „Buki Zdroiskie im. Prof. Lucjana Agapowa”. Przebarwiające się buczyny i meandrująca rzeka Santoczna tworzą piękny krajobraz tego miejsca.

Na zdjęciu las, woda

Trzeci odcinek serii Szlakiem Lubuskich Rezerwatów to jesienny spacer po rezerwacie przyrody „Buki Zdroiskie im. Prof. Lucjana Agapowa”. Przebarwiające się buczyny i meandrująca rzeka Santoczna tworzą piękny krajobraz tego miejsca.

Rezerwat przyrody „Buki Zdroiskie im. Prof. Lucjana Agapowa”, jak wskazuje jego nazwa, na znacznej powierzchni porastają buczyny, które mają charakter zbliżony do naturalnego, a i ich struktura  od dziesięcioleci jest kształtowana przez spontanicznie zachodzące naturalne procesy przyrodnicze. Stąd też są one ostoją różnorodności biologicznej głównie grzybów, bezkręgowców oraz ptaków.  

Rezerwat posiada blisko 80 hektarów powierzchni i położony jest w dwóch nadleśnictwach -  Kłodawa i Strzelce Krajeńskie, dwóch powiatach - gorzowskim i strzelecko-drezdeneckim, trzech gminach - Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn i Santok oraz graniczy z czwartą gminą – Kłodawą. Integralnie powiązany jest z miejscowością Zdroisko w gminie Kłodawa położoną przy drodze Gorzów Wlkp.- Gdańsk. I to właśnie tam, przy tablicach informacyjnych, najlepiej rozpocząć spacer po rezerwacie.

Mozaika siedlisk przyrodniczych o charakterze lasów łęgowych oraz kwaśnych i żyznych buczyn  niżowych  porastających malownicze zbocza rzeki Santoczna tworzy wyjątkowy krajobraz. Można go podziwiać, dzięki wytyczonym szlakom turystycznym- pieszemu i rowerowemu oraz platformie widokowej.

Już niedługo, na przełomie kwietnia i maja, razem z pąkami na bukach pojawią się zielone liście. Zanim jednak buczyny na dobre się zazielenią, możemy przypomnieć sobie barwy bukowego lasu minionej jesieni. Zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca także wiosną i podziwiania zakwitu wczesnowiosennych gatunków roślin w dnie lasu, a także obejrzenia materiału wideo, w którym staramy się oddać klimat tego rezerwatu.

 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}