W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Jubileuszowe, X Zaduszki Katyńskie na Jasnej Górze. W hołdzie tym, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi

Na zdjęciu europosłanka Jadwiga Wiśniewska oraz Komendant Centralnej Szkoły PSP w otoczeniu kadetów CS PSP (15 kadetów)

7 listopada, w odrestaurowanych wnętrzach historycznego Bastionu Św. Barbary na Jasnej Górze, odbyły się jubileuszowe, X Zaduszki Katyńskie, organizowane przez Panią Jadwigę Wiśniewską Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Uroczystość była połączona z promocją publikacji zawierającej prace laureatów i finalistów XIII Wojewódzkiego Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Uroczystość rozpoczęło złożenie kwiatów pod Epitafium Smoleńskim.

Jak co roku w tym ważnym wydarzeniu udział wzięła delegacja CS PSP. Obecny był Komendant Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie Pan st. bryg. Piotr Placek wraz z kadetami I i II kompanii Studium Dziennego Aspirantów CS PSP.

Uroczystość rozpoczęła krótka modlitwa za narodowych bohaterów zamordowanych w Katyniu i tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej w drodze na uroczystości upamiętnienia 70 rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim.

Organizowany przez Panią Europoseł od 13 lat Wojewódzki Konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu” stwarza młodym ludziom szansę na debiut literacki. Co roku wyróżnione prace publikowane są w tomiku, którego promocja połączona jest Zaduszkami Katyńskimi. W dotychczasowych 13 edycjach wzięło udział 2915 uczniów ze szkół z województwa śląskiego. Tylko w tym roku, do tej swoistej sztafety pokoleń zameldowało się 220 uczniów z 71 szkół. Laureaci i finaliści w kategorii szkół podstawowych i ponadpodstawowych odebrali z rąk Pani Europoseł pamiątkowe publikacje. „Gratuluję Wam literackiego debiutu i raz jeszcze dziękuję za udział w Konkursie. Jestem przekonana, że ta książka, jest szczególną formą podziękowania za dokumentowanie Zbrodni Katyńskiej. Nie ustawajcie nigdy w walce o prawdę, o ideały i wartości, które definiowały i wciąż definiują polskość. Niech znajomość polskiej historii, pozwoli Wam w pełni rozwinąć skrzydła” - mówiła do młodych autorów, inicjatorka Konkursu i Zaduszek Katyńskich, Jadwiga Wiśniewska.

Uroczystość uświetnił spektakl poetycko-muzyczny pt. „Elegia Katyńska” w wykonaniu młodzieży z I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie. Spektakl powstał na podstawie fragmentów prac uczestników tegorocznej edycji.

Obecny podczas poniedziałkowego wydarzenia metropolita częstochowski abp Wacław Depo zauważył, jak ważnym aspektem jest pielęgnowanie historii przez młodych ludzi: „Zapisałem sobie kiedyś myśl Cypriana Kamila Norwida: Historia to nie tylko zapis nagich faktów historycznych, ale przede wszystkim pojęcia, które naród o własnej historii wyrabia. Cieszymy się, że ludzie młodzi już od kilkunastu lat wchodzą w ślady tych, którzy zostali pomordowani w Katyniu, a także zmarłych w katastrofie smoleńskiej. To jest ciągle żywe i jest to fakt, który nas zobowiązuje, aby odpowiedzieć miłością do Ojczyzny i Kościoła”.

Zdjęcia: Pan Marcin Szpądrowski

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}