W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „EpiMilitaris 2022”

Na zdjęciu po lewej ratownik w specjalnym uniformie, po prawej ratownik w mundurze wojskowym oraz w masce przeciwchemicznej

Trzech funkcjonariuszy CS PSP w Częstochowie uczestniczyło w VII Międzynarodowej Konferencji Naukowej „EpiMilitaris 2022 – Epidemiologia i Bezpieczeństwo CBRN – Innowacje, Technologie Praktyki”, która odbyła się w dniach 11-13 kwietnia 2022 r., w Zamku Ryn.

Konferencję zorganizowało Centrum Reagowania Epidemiologicznego SZ RP, Stowarzyszenie Ruch Wspólnot Obronnych, Wojskowy Instytut Techniczny i Uzbrojenia, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zakład Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej oraz Instytut Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej.

W ramach wykładów zaprezentowano wystąpienia dotyczące bezpieczeństwa epidemiologicznego, sytuacji kryzysowych, zatopionej broni chemicznej w morzu Bałtyckim, specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego CBRNmed, detekcji skażeń biologicznych, chorób przenoszonych przez kleszcze i komary, działań ratowniczych oraz innowacyjnych rozwiązań podczas pandemii SARS-CoV-2, zagrożeń rakotwórczych i radiacyjnych, na które narażony jest personel lotniczy.

W ramach pierwszego warsztatu Wojskowa Akademia Techniczna zaprezentowała pokaz polowego laboratorium oraz została omówiona kwestia identyfikacji i charakterystyki czynników biologicznych w świetle standardów Światowej Organizacji Zdrowia.

Drugi warsztat był pokazem działania ratowników wobec osoby poszkodowanej podczas zdarzenia CBRN, który został przygotowany przez Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zakład Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej, a do czynnego udziału i wsparcia merytorycznego został zaproszony funkcjonariusz Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej oraz żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (pluton chemiczny oraz Kołowy Transporter Opancerzony. Pokaz dotyczył ewakuacji osoby poszkodowanej, wdrożenia krytycznych procedur ratujących życie, wykonania dekontaminacji wstępnej oraz właściwej. Wszystkie czynności ratownicy wykonywali w środkach ochrony indywidualnej.

Konferencja prezentowała bardzo wysoki poziom merytoryczny i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Zdjęcia: Łukasz Oklejewicz

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}