W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Pamięć o ofiarach katastrofy pod Smoleńskiem i zamordowanych w Katyniu. Udział kompanii honorowej Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie

Stojąca w dwuszeregu kompania honorowa Centralnej Szkoły PSP w raz z pocztem sztandarowym oraz dowódcą

W dniu 10 kwietnia 2023 roku na Jasnej Górze odbyły się uroczystości upamiętniające XIII rocznicę katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem.

W katastrofie tej zginęło 96 osób spośród najwyższych władz wojskowych i cywilnych, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką.

Jak każdego roku, tak i 10 kwietnia w 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej na Jasnej Górze podczas Mszy św. za Ojczyznę zanoszone były szczególne modlitwy za dusze śp. pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich oraz wszystkich ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 r., a także za tych, którzy zostali zmordowani w Katyniu. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a wzięli w niej udział m.in. Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości oraz Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.

10 kwietnia to ważna dla nas Polaków data, data jednego z najbardziej bolesnych wydarzeń w historii Polski - katastrofy smoleńskiej. 13 lat temu samolot prezydencki wraz z 96 osobami na pokładzie nie wylądował. Wszyscy, którzy zginęli udawali się na 70. rocznicę mordu katyńskiego. Wspominano, także tych, którzy zginęli w Katyniu. Modlimy się za nich, bo wiemy, że złożyli największą ofiarę na ołtarzu Ojczyzny, za nich sprawujemy tę Mszę św. - mówił na rozpoczęciu Mszy św. przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski.

Po Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej dalsza część uroczystości odbyła się przed Epitafium Smoleńskim. To miejsce na dziedzińcu przed Kaplicą upamiętniające tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. i zamordowanych przez Sowietów w Lesie Katyńskim w 1940 r. W monument wpisano m.in. tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii i zastąpili inną, ze zmienionym napisem. Tekst na tej tablicy zawiera m.in. fragment informujący, że ofiary katastrofy zginęły „w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych, na oficerach Wojska Polskiego w 1940 r.”.

Epitafium jest też wyrazem pamięci o zamordowanych w Katyniu. W tekście Epitafium wyryto m.in. takie słowa: „o pamięć umęczonych ojców za nas upomnieć się lecieli. Za nas zginęli na obczyźnie. To myśmy Ich ochraniać mieli Wyproś u Syna przebaczenie, pomóż sumienia nam ukoić, zabliźnić się smoleńskiej ranie”.

Tu w czasie kolejnych rocznic przedstawiciele rodzin, delegacje parlamentarzystów i władz samorządowych, organizacji społecznych składają zawsze kwiaty. Tak było i w tym roku.

W uroczystościach udział wzięli m.in.:

  • Jarosław Kaczyński - prezes Prawa i Sprawiedliwości,
  • Mariusz Błaszczak - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej,
  • Szymon Giżyński - sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  • Jadwiga Wiśniewska europoseł,
  • Lidia Burzyńska poseł RP,
  • Ryszard Majer -senator RP
  • Robert Magdziarz - II Wicewojewoda Śląski.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych oraz władz cywilnych na czele z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem.

Przedstawicielem Komendanta Głównego PSP był:

  • st. bryg. Jarosław Piotrowski - Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP.

Centralną Szkołę Państwowej Straży Pożarnej reprezentowała:

  • kompania honorowa na czele z Komendantem Szkoły st. bryg. Piotrem Plackiem oraz jego Zastępcami: st. bryg. Damianem Hajdasem oraz bryg. Tomaszem Bąkiem.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}