W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Akt oskarżenia wobec członków zorganizowanej grupy przestępczej nielegalnie wytwarzającej wyroby tytoniowe

24.05.2021

Toga

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu w maju 2021r. skierowała do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia przeciwko 8 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, mającej na celu popełnienie przestępstw karnych i karnych skarbowych, polegających na wytwarzaniu znacznych ilości wyrobów tytoniowych bez wymaganego wpisu do rejestru producentów wyrobów tytoniowych, oznaczeniu ich podrobionymi znakami towarowymi „Marlboro” w celu wprowadzenia do obrotu, uchylaniu się od opodatkowania podatkiem akcyzowym poprzez nie ujawnienie właściwemu organowi podstawy i przedmiotu opodatkowania tym podatkiem w postaci produkcji wyrobów akcyzowych - papierosów, w wyniku czego doszło do nieujawnienia właściwemu organowi podatkowemu przedmiotu i  podstawy opodatkowania produkowanych wyrobów podatkiem akcyzowym i uszczuplenia należności Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego w kwocie 2.528.091,00 zł,

Jednym z oskarżonych jest osoba, która założyła, a następnie kierowała zorganizowaną grupą przestępczą.

Przedmiotem działalności grupy była produkcja papierosów z podrobionymi znakami towarowymi marki „Marlboro’. Oskarżeni poradzili działalność m. in. w hali magazynowej w miejscowości Kobierzyce, gdzie w toku śledztwa funkcjonariusze Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno - Skarbowego i Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego ujawnili działającą linię produkującą nielegalne papierosy, wbrew przepisom ustawy z dnia 20 marca 2001r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych. Wszystkie pomieszczenia były profesjonalnie przygotowane do produkcji wyrobów tytoniowych, uwzględniając potrzebę zakamuflowania miejsca przechowywania maszyny służącej do produkcji papierosów, do której dostać można się było przy użyciu windy, która po wjechaniu na piętro hali zasklepiała się z poziomem sufitu. Na terenie wskazanej hali magazynowej ujawniono gotowe papierosy z podrobionymi oznaczeniami Marlboro w ilości w 395.600 sztuk oraz zabezpieczono poprodukcyjny pył tytoniowy w ilości 67 kg.

            Wśród oskarżonych jest 6 obywateli Ukrainy, którzy brali udział w zorganizowanej grupie przestępczej i wytworzeniu nielegalnych wyrobów tytoniowych, które następnie w celu wprowadzenia do obrotu, oznaczano podrobionymi znakami towarowymi marki „Marlboro”.