Kadeci i kadra CS PSP uczestniczyli w XL Manewrach Ratownictwa Medycznego "ODDECH"
19.06.2026
Kadeci i kadra CS PSP uczestniczyli w XL Manewrach Ratownictwa Medycznego "ODDECH".
W dniach 17-19 czerwca 2026 r. na terenie Jeleniej Góry oraz powiatu karkonoskiego odbyły się XL Manewry Ratownictwa Medycznego pod kryptonimem "ODDECH", organizowane przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze. W wydarzeniu uczestniczyło około 35 zespołów ratowniczych z Polski i Republiki Czeskiej.
Centralną Szkołę Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie reprezentował zespół ratowniczy w składzie:
- asp. Oskar Herman,
- sekc. kdt Maria Kucharz,
- st. str. kdt Karol Woś,
- st. str. kdt Kacper Kroczewski,
- str. kdt Kacper Sałapatek.
Zespół, wyposażony w pojazd ratowniczy oraz zestaw ratownictwa medycznego R1, realizował zadania przygotowane na pozorowanych stacjach ćwiczeniowych. Ratownicy docierali do miejsc zdarzeń na podstawie koordynatów odczytywanych z kodów QR, a następnie wykonywali zadania sprawdzające ich wiedzę, umiejętności praktyczne oraz zdolność działania pod presją czasu.
Manewry stanowiły doskonałą okazję do doskonalenia praktycznych umiejętności i poszerzania wiedzy z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.
W trakcie ćwiczeń uczestnicy mierzyli się z wieloma realistycznymi scenariuszami ratowniczymi, obejmującymi m.in.:
- upadki z wysokości,
- krwawienia i krwotoki,
- wychłodzenie organizmu,
- resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO),
- tlenoterapię,
- różnego rodzaju stany wstrząsowe,
- złamania i zwichnięcia.
Udział w manewrach pozwolił kadrze oraz kadetom CS PSP nie tylko doskonalić umiejętności ratownicze, ale również zdobywać doświadczenie we współpracy z przedstawicielami innych służb i formacji. W ćwiczeniach uczestniczyli m.in. strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych, funkcjonariusze Policji, ratownicy GOPR i WOPR, żołnierze Sił Zbrojnych RP oraz uczniowie szkół mundurowych.
Udział w tego typu przedsięwzięciach stanowi cenny element procesu szkolenia przyszłych strażaków oraz doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, sprawdzenia procedur ratowniczych w warunkach zbliżonych do rzeczywistych działań oraz budowania współpracy pomiędzy służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo obywateli.
Gratulujemy reprezentacji Centralnej Szkoły PSP za profesjonalne i godne reprezentowanie naszej Szkoły podczas XL Manewrów Ratownictwa Medycznego "ODDECH".