W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

I Forum Innowacyjności. NFOŚiGW wesprze innowacje w transformacji energetycznej

Promowanie innowacyjnych technologii środowiskowych, służących ograniczeniu oddziaływania sektora przemysłu na środowisko, poprawie efektywności energetycznej, oraz odnawialnych źródeł energii, a także wsparcie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w realizacji polityki klimatycznej oraz zobowiązań międzynarodowych – to idea zainaugurowanego 2 listopada br. I Forum Innowacyjności. Jest to wspólna inicjatywa resortu klimatu i środowiska, NFOŚiGW oraz IOŚ-PIB.

Pierwsze spotkanie Forum „Klimat wobec wyzwań XXI wieku” odbyło się z udziałem rady programowej, której przewodniczy prof. Aleksander Nawrat. Członkami rady są eksperci oraz przedstawiciele takich instytucji jak NCBiR, NCBJ, NFOŚiGW czy BOŚ SA.

Forum Innowacyjności to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i dialogu różnych środowisk na temat wyzwań wynikających z ambitnych celów PEP2040 oraz Green Deal. Forum jest adresowane m.in. do przedstawicieli branży energetycznej, władz centralnych, samorządów, jak i ekspertów oraz środowisk akademickich, jednostek rozwojowych i badawczych, którzy, jak mają nadzieję pomysłodawcy, wkrótce dołączą do rady programowej, wzbogacając ją o swoją wiedzę i doświadczenie.

Wiceprzewodniczący rady, Krzysztof Starańczak, w słowie wstępnym wyraził nadzieję, że Forum zbuduje potencjał, pozwalający uzyskiwać finansowanie z programów europejskich. Z kolei Michał Wójtowicz, członek rady Forum, zapewnił, że NCBJ będzie w różnoraki sposób wspierać proces innowacji dla klimatu. Natomiast Sławomir Mazurek z Banku Ochrony Środowiska zadeklarował, że BOŚ będzie służył pomocą w przygotowaniu konkretnych rozwiązań i nowych modeli finansowych dostosowanych do pojawiających się w związku z innowacjami modeli biznesowych.

Podczas wykładu inauguracyjnego pt. „Polityka klimatyczna kołem zamachowym transformacji energetyki gospodarki”, prezes NFOŚiGW prof. Maciej Chorowski zwrócił uwagę, że Polska, mimo prawie 80% udziału węgla w miksie energetycznym, może zaplanować transformację energetyczną spójną z Zielonym Ładem (Green Deal) polityki klimatycznej. Wymaga to jednak zbudowania równoległych systemów energetycznych, zmiany paradygmatu działania kogeneracji oraz wejścia w nowe technologie.

Ważnym punktem spotkania była prezentacja pt. „Nowa Energia – innowacje dla transformacji klimatycznej” wiceprezesa NFOŚiGW Artura Lorkowskiego, który przedstawił założenia przygotowywanego programu, w ramach którego zaplanowano 2,5 mld zł wsparcia dla przedsiębiorców, którzy chcą wdrożyć w swoich firmach wyniki prac badawczo-rozwojowych (B+R) w formie innowacji „first of a kind” (ang. pierwsze w swoim rodzaju), by następnie skalować ich zastosowanie. Nowa oferta programowa Narodowego Funduszu to szansa dla przedsiębiorców, którzy budują przewagi rynkowe przez wdrożenie własnych lub zakupionych innowacji zgodnych z obszarami „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.” (PEP2040). W pierwszej kolejności NFOŚiGW planuje przeznaczyć do 600 mln zł na wsparcie przedsiębiorców realizujących innowacyjne przedsięwzięcia inwestycyjne, napędzające bezemisyjną produkcję wodoru oraz wdrożenia technologii przesyłu, magazynowania oraz wykorzystania wodoru, w tym w transporcie drogowym, kolejowym i wodnym.

W podsumowaniu debaty prezes prof. Maciej Chorowski wskazał, że stajemy przed dużą liczbą wyzwań i jesteśmy skazani na kosztowny proces transformacji. Procesy, które teraz inicjujemy uzyskają silną akceptację społeczną dopiero w przyszłości. Natomiast wiceprezes Artur Lorkowski ocenił, że NFOŚiGW wchodzi w nowy obszar działalności podejmując wyzwanie realizacji projektów o podwyższonym ryzyku i zaprosił do podjęcia współpracy w zakresie wdrożenia innowacji wszystkie zainteresowane podmioty.

Kolejne odsłony Forum Innowacyjności poświęcone będą nowym rozwiązaniom w obszarze m.in. gospodarki wodno-ściekowej i gospodarki odpadami.

Kontakt ws. wsparcia na wdrożenie rozwiązań innowacyjnych:

Tomasz Sielamowicz
Wydział Innowacji, NFOŚiGW
tomasz.sielamowicz@nfosigw.gov.pl

Materiały

Nowa Energia - prezentacja
nowa​_energia - prezentacja.pdf 1.20MB
{"register":{"columns":[]}}