W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Likwidacja składowiska odpadów niebezpiecznych w Kaliszu przy wsparciu z NFOŚiGW

Kalisz będzie czystszy i bezpieczniejszy. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał ponad 5 mln zł na utylizację odpadów chemicznych składowanych w granicach miasta. Do tej pory te nielegalnie przetrzymywane substancje i materiały zagrażały zdrowiu mieszkańców Kalisza.

Projekt pn. „Usunięcie i unieszkodliwianie niewłaściwie składowanych odpadów przy ul. Wrocławskiej 164a w Kaliszu” będzie kosztował łącznie ponad 10 mln zł. Inwestycja finansowana w połowie ze środków własnych NFOŚGW pozwoli zutylizować 3 tys. ton odpadów chemicznych. Przedsięwzięcie ma być przeprowadzone do 30 listopada 2020 r.

Umowę potwierdzającą wsparcie podpisali w Warszawie Wiceprezes Zarządu NFOŚiGW Dominik Bąk oraz Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski. W uroczystości uczestniczył także poseł na Sejm Jan Mosiński.

Przedmiotem przedsięwzięcia jest usunięcie oraz termiczne unieszkodliwienie nielegalnie i niewłaściwie magazynowanych odpadów niebezpiecznych, stwarzających dla kaliszan zagrożenie w postaci potencjalnego, niekontrolowanego uwolnienia się substancji do środowiska, eksplozji lub pożaru materiałów łatwopalnych. Odpady te to mieszaniny o nieznanym składzie chemicznym w ilości 3 tys. ton, z których ok. 2,7 tys. ton uznano za niebezpieczne. Są one magazynowane w budynku o powierzchni zabudowy 997 m2.

Zagrożenie powstało w 2013 r. w wyniku niewłaściwego, niezgodnego z obowiązującym prawem magazynowania m.in. drażniących i łatwopalnych chemikaliów. Od 2015 r. odpady te uważa się za porzucone przez prowadzącego działalność gospodarczą. Miasto Kalisz przejmując na własność nieruchomości, w obszarze których zmagazynowano odpady (działkę i budynek magazynowy wraz z nielegalnie nagromadzonymi w nim odpadami) uzyskało możliwość sięgnięcia po pomoc finansową z NFOŚiGW.

Dotacja wspierająca zadanie została przekazane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z zasobów programu priorytetowego Ochrona powierzchni ziemi, Część 1) Rekultywacja terenów zdegradowanych.

{"register":{"columns":[]}}