W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Śmierć w pożarze mieszkania

10.01.2021

10 stycznia br., o godz. 8.31 rozpoczęła się akcja ratowniczo – gaśnicza w Bystrzycy Dolnej, pow. świdnicki. Do pożaru, który wybuchł w mieszkaniu na pierwszym piętrze budynku wielorodzinnego, zadysponowano łącznie 31 strażaków PSP i OSP oraz 10 samochodów.

Widok frontowej ściany budynki

W wyniku dokonanego rozpoznania ustalono, że w budynku są mieszkania na trzech poziomach – parterze, pierwszym piętrze i poddaszu.
    Przed przybyciem pierwszej jednostki strażackiej,  trzy osoby ewakuowały się samodzielnie z budynku. Natomiast ze względu na bardzo silne zadymienie klatki schodowej i rozwijający się pożar, na tym etapie nie można było z całkowitą pewnością ustalić czy w swoich mieszkaniach są jeszcze inne osoby. W tej sytuacji, do palącego się budynku wprowadzono rotę uzbrojoną w aparaty ochrony układu oddechowego, z nawodną linia gaśniczą.
    Jednocześnie strażacy sprawili drabinę przystawną i ewakuowali z pierwszego piętra trzyosobową rodzinę, w tym jedno dziecko. W międzyczasie, po dojeździe kolejnych jednostek strażackich, do budynku wprowadzono drugą rotę z zadaniem wsparcia działań gaśniczych oraz prowadzenia poszukiwań osób poszkodowanych. Użyto też kamery termowizyjnej. Po podaniu pierwszego prądu wody wprowadzono do obiektu wentylację nadciśnieniową.
    Kiedy strażacy dotarli do mieszkania na pierwszym piętrze, w którym wybuchł pożar, odnaleźli leżące na podłodze częściowo zwęglone ciało kobiety. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do gaszenia ukrytych zarzewi ognia. Jak się okazało w drewnianym stropie mieszkania, w którym wybuchł pożar, była wypalona dziura. Ustalono,że mieszkanie poniżej było niezamieszkałe. W ramach działań mających na celu wykrycie zarzewi ognia, częściowo skuto też tynk na suficie.
    Na miejsce akcji przybył m.in. zastępca komendanta powiatowego PSP w Świdnicy st.kpt. Łukasz Grzelak.
Lech Lewandowski. Fot. KP PSP Świdnica
 

Zdjęcia (2)