W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

15.04.2024

22 tys. Polaków zostało zamordowanych przez sowietów wiosną 1940 roku. Wśród nich byli oficerowie, lekarze, przedstawiciele świata nauki i duchowni. Przedstawiciele polskiej inteligencji zostali rozstrzelani m.in. w lasach Katynia, Miednoje, czy Charkowa. Pamięć pomordowanych uczczono w niedzielę w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. W uroczystości uczestniczyli m.in. Wojewoda Michał Sztybel oraz Pełnomocnik ds. Dziedzictwa Historycznego dr Sławomir Łaniecki.

Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Zbrodnia ludobójstwa zapisana na kartach historii była egzekucją tych, którzy zostali uznani za wrogów władzy sowieckiej. Przez wiele lat prawda o zbrodni katyńskiej była zakłamywana, ukrywana. Dopiero w 1990 roku Związek Radziecki przyznał się do zbrodni. W 2007 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Pomimo wielu prób nie złamano nam kręgosłupa moralnego. Jako dumny polski naród w 2024 roku stoimy wyprostowani. Będziemy stać tak długo, jak długo będziemy pamiętali dzięki komu mamy wolną Polskę i będziemy wyciągać wnioski z historii.

- mówił Wojewoda.

Strażnikiem pamięci o tych wydarzeniach jest, istniejące od początku lat 90., Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Bydgoszczy.

Zdjęcia (19)

{"register":{"columns":[]}}