W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

80. rocznica powstania Armii Krajowej

14.02.2022

Wojewoda Władysław Dajczak złożył kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Armii Krajowej w Gorzowie Wielkopolskim. 80 lat temu, rozkazem generała Władysława Sikorskiego, przekształcono Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową. – Żołnierze Armii Krajowej dali przykład bezgranicznej miłości do wspólnoty, jaką jest naród i państwo. Od pierwszego do ostatniego dnia walczyli o to co jest najcenniejsze w życiu ludzi, naród i państwo - o niepodległość – podkreślił wojewoda.

Pod Pomnikiem (4 obeliski z tablicami) leżą biało-czerwone wieńce i wiązanki kwiatów

Dzisiaj, 14 lutego obchodzimy 80. rocznicę powstania Armii Krajowej. Jak podkreślił wojewoda Władysław Dajczak, była to  największa podziemna armia w dziejach nie tylko II Wojny Światowej, ale i w dziejach ludzkości.

Żołnierze Armii Krajowej dali przykład bezgranicznej miłości do wspólnoty, jaką jest naród i państwo. Od pierwszego do ostatniego dnia walczyli o to co jest najcenniejsze w życiu ludzi, naród i państwo -  o niepodległość. Gdy niemieckiego okupanta zastąpił okupant czerwony, wielu zginęło w komunistycznych kazamatach, wielu prowadziło walkę z bronią w ręku aż po późne lata 50, a wielu włączyło się w tworzenie wielkiego ruchu „Solidarności”. W imieniu wszystkich Lubuszan składamy dzisiaj hołd za ich ofiarę życia, za zbudowanie fundamentów dzisiejszej naszej niepodległej Ojczyzny – powiedział w czasie uroczystości wojewoda Władysław Dajczak.

Armia Krajowa

Armia Krajowa była podziemnym Wojskiem Polskim i częścią Sił Zbrojnych RP, które podlegały konstytucyjnym władzom państwowym działającym na obczyźnie. Poprzez swojego Komendanta ZWZ podlegała Naczelnemu Wodzowi Polskich Sił Zbrojnych.

Celem Armii Krajowej była walka  z Niemcami oraz przygotowanie do jawnego wystąpienia przeciw okupantowi w najbardziej sprzyjającym momencie wojny. Głównymi sposobami walki bieżącej były sabotaż i dywersja.  AK zajmowało się również likwidowaniem konfidentów gestapo i szczególnie okrutnych funkcjonariuszy aparatu policyjnego.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}