W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wiceminister Paweł Jabłoński reprezentował Polskę podczas spotkania z okazji 60. rocznicy istnienia Komitetu Pomocy Rozwojowej (DAC) OECD w Paryżu

Podsekretarz stanu podkreślił rolę DAC w tworzeniu globalnych standardów współpracy rozwojowej, które następnie implementowane są przez dawców pomocy rozwojowej na całym świecie.

Wiceminister Paweł Jabłoński reprezentował Polskę podczas spotkania z okazji 60. rocznicy istnienia Komitetu Pomocy Rozwojowej (DAC) OECD w Paryżu

W ciągu ostatnich 60 lat DAC zbudował solidną pozycję światowej klasy twórcy standardów w zakresie współpracy rozwojowej (…) Dla Polski bycie członkiem DAC to przede wszystkim znak doskonałości i jakości. Uważamy nasze członkostwo nie tylko za zaszczyt, ale także wielką odpowiedzialność za kształtowanie skutecznych globalnych odpowiedzi na najpilniejsze wyzwania rozwojowe” – podkreślił w trakcie spotkania wiceminister Jabłoński.

Zwrócił również uwagę na konieczność zintensyfikowania przez DAC prac nad instrumentami włączenia sektora prywatnego we współpracę rozwojową oraz zaapelował o zwrócenie przez Komitet większej uwagi na priorytetowe dla polskiej współpracy rozwojowe kraje Partnerstwa Wschodniego.

Komitet Pomocy Rozwojowej (ang. Development Assistance Committee, DAC) utworzony w 1961 r. stanowi  forum zrzeszające najważniejszych donatorów pomocy rozwojowej. Komitet jest integralną częścią OECD, jednak nie wszyscy członkowie organizacji są członkami DAC - jest to związane z wysokimi standardami w zakresie prowadzenia przez poszczególne państwa polityk rozwojowych oraz wymaganym wolumenem Oficjalnej Pomocy Rozwojowej (ODA).

Członkowie Komitetu współpracują przede wszystkim pod kątem zwiększenia efektywności współpracy rozwojowej, a Komitet odgrywa istotną rolę w zakresie wypracowywania globalnych wytycznych, rekomendacji i najlepszych praktyk w tej dziedzinie. Rolą DAC jest również wspieranie polityk, które przyczyniają się do wdrażania Agendy 2030, w tym trwałego wzrostu gospodarczego oraz poprawy warunków życia w krajach rozwijających się, a także prowadzą do stanu, w którym żaden kraj nie będzie uzależniony od pomocy. Polska jest członkiem DAC od 2013 r.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}