W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Minister Edukacji Narodowej: Zachęcamy nauczycieli, żeby skorzystali z nauczania zdalnego

13.03.2020

Zaproponujemy pewnego rodzaju rozkład zajęć, w którym zasugerujemy nauczycielom z jakich materiałów edukacyjnych mogliby skorzystać przy realizacji poszczególnych tematów” – zaznaczył minister Dariusz Piontkowski podczas wspólnej konferencji z ministrem cyfryzacji oraz dyrektor departamentu GovTech Polska w KPRM.

Minister edukacji, minister cyfryzacji i pełnomocnik ds. GovTech.

W dniach od 16 do 25 marca przedszkola i szkoły będą całkowicie zamknięte. Nauczyciele mają być w gotowości do pracy, natomiast nie będą musieli przychodzić do szkoły. Za ten czas otrzymają wynagrodzenie. „Chcemy, aby nauczyciele wraz z uczniami wykorzystali ten czas na powtórzenie materiału i przygotowanie się do egzaminów” – zaznaczył szef MEN.

Dariusz Piontkowski zachęcił nauczycieli do korzystania z możliwości nauczania zdalnego. „Do szkół przesyłany jest komunikat o możliwościach technicznych pracy zdalnej oraz o zasobach na portalach edukacyjnych, które są do wykorzystania przez nauczycieli” – podkreślił minister. Odpowiednie materiały dydaktyczne znajdują się na stronie epodreczniki.pl. Informacje o e-zasobach edukacyjnych dostępne są także na stronie gov.pl.

Szef MEN ocenił także, że przy 2-tygodniowej przerwie w nauce nie ma zagrożenia dla  przeprowadzenia egzaminów w szkołach w dotychczasowych terminach.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski poinformował, że od poniedziałku będą uruchamiane w internecie narzędzia i inicjatywy dla uczniów na czas zawieszenia zajęć w szkołach. „Chcemy zachęcić uczniów m.in. do tego, by sami tworzyli lekcje i współtworzyli gry online” – zaznaczył minister.

Marek Zagórski przypomniał także, że większość spraw w urzędach można obecnie załatwić online. „Najbardziej popularną usługą jest możliwość wysłania pisma do urzędu, które możemy podpisać profilem zaufanym, dołączając różnego rodzaju załączniki czy zeskanowane pisma” – podkreślił minister. „Wszystkie urzędy mają obowiązek tego typu korespondencję przyjąć” – wyjaśnił.

Dyrektor departamentu GovTech Polska w KPRM Justyna Orłowska powiedziała, że na stronie gov.pl znajduje się wiele materiałów edukacyjnych. „Prosimy o zapoznanie się z nimi, a także, żeby nauczyciele, którzy mają doświadczenie w tej pracy, dzielili się nią z współpracownikami” – zaznaczyła Justyna Orłowska.

Zdjęcia do pobrania

Wideo

{"register":{"columns":[]}}