W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Aktualne konkursy i nabory

01.11.2023

Aktualne nabory i konkursy

Fundusze europejskie na usługi wsparcia w ramach Społecznych Agencji Najmu

7 lutego 2024 ruszył zapowiadany przez Ministerstwo Funduszy i Rozwoju Regionalnego konkurs w ramach działania „Innowacje społeczne (innowacyjne działania społeczne)” FERS na usługi w ramach nowo powstających lub już działających społecznych agencji najmu (SAN). O dotacje w kwocie do 10 mln zł można ubiegać się do 5 kwietnia 2024 (termin składania wniosków). Więcej: https://www.rozwojspoleczny.gov.pl/strony/aktualnosci/spoleczne-agencje-najmu-konkurs-w-ramach-innowacji-spolecznych-programu-fers/

Samorząd może powierzyć organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego zadanie prowadzenia w gminie społecznej agencji najmu z usługami wspierającymi najemców mających niskie dochody i/lub różne trudności z samodzielnym najmem mieszkania. Współpraca gminy z organizacją pozarządową szczególnie dobrze sprawdza się przy testowaniu innowacji społecznych, jakimi są powstające w Polsce SANy. Belgia, Francja, Wielka Brytania, a ostatnio - Grecja i Czechy wprowadziły już to rozwiązanie. Łączy ono usługę mieszkaniową i koszyk usług społecznych indywidualnie dobranych do potrzeb najemcy w trudniejszej sytuacji w celu ułatwienia mu dojścia do większej samodzielności życiowej.

W ramach pilotażowego projektu zrealizowanego na zlecenie KPRM powstało w ubiegłym roku 8 SANów w 5 województwach. Uruchomiły one we współpracy z samorządami ponad 160 lokali pod tani najem, remontując pustostany lokalowe, adaptując na mieszkania inne budynki oraz pozyskując ponad 30 pustostojących lokali od prywatnych właścicieli. Ich najemcami zostały między innymi: samotne mamy z dziećmi, rodziny z doświadczeniem migranckim lub uchodźczym (w tym osoby zamieszkujące np. ośrodki zakwaterowania zbiorowego dla uchodźców z Ukrainy), młodzi ludzie o niskich dochodach, których nie było stać na samodzielny wynajem mieszkania na rynku. W ramach wsparcia integracyjnego dobrano dla nich usługi społeczne wspierające ich w pokonywaniu różnorakich wyzwań: od lekcji języka polskiego, poprzez korepetycje dla dzieci, porady prawne czy psychologiczne, usługi doradztwa zawodowego, a nawet wsparcie asystenta osoby niepełnosprawnej. Kryteria doboru najemców w każdym przypadku elastycznie określa gmina na podstawie lokalnego rozeznania potrzeb.

Zachęcamy do budowania lokalnych partnerstw samorząd – NGO łączących stabilność i wiarygodność jednych ze zwinnością i innowacyjnością drugich. Jak widać po rezultatach pilotażu pn. „Wzajemnie potrzebni” – efekty mogą przejść najśmielsze założenia.  Więcej o pilotażu można przeczytać na: www.wzajemniepotrzebni.pl

{"register":{"columns":[]}}