W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Pani Minister Agnieszki Buczyńskiej z Panem Kevinem J. Allenem - Przedstawicielem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w RP

23.01.2024

23 stycznia 2024 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pani Agnieszka Buczyńska Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego spotkała się z Panem Kevinem J. Allen’em Przedstawicielem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w Rzeczpospolitej Polskiej.

SPOTKANIE PANI MINISTER AGNIESZKI BUCZYŃSKIEJ Z PANEM KEVINEM J. ALLENEM

Dyskusja dotyczyła priorytetów współpracy w perspektywie misji programowej pani Minister Agnieszki Buczyńskiej, a zwłaszcza wspólnych inicjatyw na rzecz wzmacniania organizacji pozarządowych w Polsce. Jednym z priorytetów Minister Agnieszki Buczyńskiej, o którym mówiono na spotkaniu jest wzmacnianie inicjatyw oddolnych, grup nieformalnych i rozwój wolontariatu. Dobrą okazją ku temu będą planowane zmiany w Rządowym Programie Korpus Solidarności koordynowanym przez Narodowy Instytut Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Kevin J. Allen podkreślił, że skala pomocy polskich obywateli i polskich organizacji pozarządowych po 24 lutego 2022 r. dla osób opuszczających Ukrainę ze względu na działania wojenne, była wyjątkowa w wymiarze globalnym, dlatego idea wsparcia wolontariatu jest ważna.

Biuro UNHCR wspiera w Polsce ponad dwadzieścia polskich organizacji pozarządowych, skupiających wspólnotę ukraińską lub inne środowiska uchodźcze, pozyskując na te działania środki finansowe między innymi od rządu USA, z programów UE oraz od większych darczyńców instytucjonalnych, w ramach regionalnego Programu Refugee Response Plan (PL: Plan Pomocy Uchodźcom).Jednocześnie UNHCR zadeklarował chęć wsparcia projektów w różnych obszarach, zwłaszcza w obszarze integracji społecznej oraz wsparcia środowiska uchodźczego w Polsce, a także grup nieformalnych i wolontariatu.

Od początku kryzysu uchodźczego, związanego z agresją zbrojną Federacji Rosyjskiej na terenie Ukrainy, eksperci UNHCR angażują się także w inicjatywy mające na celu podniesienie efektywności pomocy udzielanej uchodźcom na terenie Polski.Są także członkami zespołów eksperckich powołanych do prac przy rządowych inicjatywach włączania społecznego osób z doświadczeniem uchodźczym, pomagając zapewniać standardy działań oraz niezbędną w działaniach bezpośrednich wymianę doświadczeń i dobrych praktyk.

Dobrym przykładem budowania trwałych usług wsparcia dla grup zagrożonych wykluczeniem – w tym zagrożeniem bezdomnością lub warunkami zamieszkania poniżej standardów – jest zaangażowanie biura UNHCR w Polsce w promocję powstawania w gminach społecznych agencji najmu – często w partnerstwie gminy z NGO. UNHCR finansowało remonty pustostanów jako bazowego zasobu w dyspozycji SAN, program szkoleń i doradztwa dla gmin i lokalnych NGO, konferencje ogólnopolskie i regionalne – w ten sposób wspierając nowy, partnerski standard współpracy podmiotów publicznych z organizacjami sektora pozarządowego.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}