W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zmiany w obszarze wsparcia społeczeństwa obywatelskiego: nowy Pełnomocnik Rządu min. Adam Lipiński i nowy Departament Społeczeństwa Obywatelskiego w KPRM

13.10.2016

5 października b.r. premier Beata Szydło powołała na funkcję Pełnomocnika Rządu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania sekretarza stanu Adama Lipińskiego, dotychczasowego sekretarza do spraw parlamentarnych.

Adam Lipiński był wieloletnim działaczem opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” oraz wydawcą prasy podziemnej w PRL. Po 1989 r. był posłem, a także założycielem, redaktorem, a następnie wydawcą wychodzącego w Warszawie tygodnika społeczno-politycznego „Nowe Państwo”. Koordynował kilkukrotne wyjazdy obserwatorów na wybory na Ukrainie, m.in. organizował najliczniejszą grupę obserwatorów w trakcie tzw. pomarańczowej rewolucji. W swojej karierze był także organizatorem projektów medialnych skierowanych na Białoruś (m.in. Radia Racja i telewizji Bielsat) i współautorem ustawy o Karcie Polaka nadającej specjalne uprawnienia Polakom mieszkającym na Wschodzie, poza granicami kraju. Organizował także akcję zbierania podpisów w polskim parlamencie w obronie więźniów politycznych na Kubie.

Jednocześnie z powołaniem min. Lipińskiego utworzony został Departament Społeczeństwa Obywatelskiego, na którego czele stanął dyrektor Wojciech Kaczmarczyk. Nowa struktura i uruchomione dzięki niej zasoby umożliwią efektywniejszą pracę nad przygotowaniem Narodowego Programu Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, będącego częścią Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Departament Społeczeństwa Obywatelskiego będzie kontynuował prace trwające od początku utworzenia funkcji Pełnomocnika Rządu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego w KPRM.