W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

X Marsz Rotmistrza Pileckiego przeszedł ulicami Warszawy

18.09.2022

W hołdzie rtm. Witoldowi Pileckiemu ps. „Witold” – żołnierzowi Armii Krajowej, „ochotnikowi do Auschwitz”, ofierze terroru stalinowskiego – już po raz dziesiąty 18 września 2022 r. przeszedł warszawski marsz jego imienia. Bohaterskiego organizatora ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz upamiętnili Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek oraz Poseł na Sejm RP IX kadencji prof. Jacek Kurzępa.

20220918_gov_Marsz_Rotmistrza_Pileckiego

82 lata temu, 19 września 1940 roku, rtm. Witold Pilecki dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by trafić do obozu KL Auschwitz i uzyskać informacje o sytuacji więźniów. Podczas trzyletniego pobytu w Oświęcimiu zorganizował siatkę konspiracyjną i przesłał liczne meldunki do swojego dowództwa o zbrodniczej działalność okupanta. Pilecki został zamordowany przez komunistów w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie 25 maja 1948 roku.

X Marsz Rotmistrza Pileckiego, który przeszedł pod hasłem „Trzeba dać świadectwo”, wyruszył z Krakowskiego Przedmieścia, by w miejscu śmierci bohaterskiego żołnierza AK, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, dać o nim wyraz pamięci. Minister Piotr Mazurek wraz z delegacją złożył kwiaty przy tablicy pamiątkowej i wziął udział w koncercie „W hołdzie Rotmistrzowi Pileckiemu”. 

W tegorocznym Marszu Rotmistrza Pileckiego, zorganizowanym przez Fundację Projekt Patriotyzm, udział wzięli m.in. działacze społeczni, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz uczestnicy VIII Forum Organizacji Młodzieżowych „Wspólnie dla Przyszłości”, które odbyło się w Warszawie w dniach 17-18 września br. z udziałem kilkuset młodych osób z całej Polski. Partnerami wydarzenia byli: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Fundacja Służba Niepodległej, Fundacja Młode Kresy, Stowarzyszenie KoLiber, Stowarzyszenie Młodzi dla Polski, Stowarzyszenie Dla Polski oraz Media Visage. Marsz dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

{"register":{"columns":[]}}