W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Rząd podsumowuje działania wspierające aktywność obywatelską młodzieży

22.07.2021

Na dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem Wiceprezesa Rady Ministrów prof. Piotra Glińskiego, Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotra Mazurka oraz współprzewodniczącego Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem Piotra Wasilewskiego podsumowano dotychczasowe i przedstawiono nowe rozwiązania wzmacniające społeczną aktywność młodych ludzi.

Piotr Mazurek, Piotr Gliński - Konferencja prasowa na temat wspierania aktywności obywatelskiej młodzieży

Wiceprezes Rady Ministrów prof. Piotr Gliński, pełniący również funkcję Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego, przypomniał o dotychczasowych działaniach, jakie rząd premiera Mateusza Morawieckiego podjął na rzecz wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, z uwzględnieniem działań dedykowanych młodzieży.

- Szczególnie ważne jest, by młodzi mieli okazje do wymiany swoich poglądów oraz wymiany pomysłów z przedstawicielami władzy. – podkreślił Premier Piotr Gliński odnosząc się do działalności utworzonej w 2019 r. Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem. Rada ta jest pierwszym w historii ustawowo umocowanym organem dialogu pomiędzy przedstawicielami środowisk młodzieżowych a organami władzy publicznej.

Wicepremier Gliński zaznaczył, iż ustawowe wzmocnienie młodzieżowych rad przy JST było odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez środowiska młodzieżowe. Działania polegające na wzmocnieniu dialogu młodzieży z władzami samorządu lokalnego są naturalną kontynuacją dotychczasowych prac legislacyjnych zmierzających do zwiększenia partycypacji młodych ludzi w życiu publicznym.

W dalszej części konferencji głos zabrał Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek, który wskazał jakie nowe kompetencje na mocy ustawy uzyskały młodzieżowe rady przy JST. Następnie Minister Mazurek zaprezentował nowoutworzoną publikację pt. „Jak założyć młodzieżową radę”. 

- Publikacja zawiera wskazówki, w jaki sposób młodzież może ubiegać się o stworzenie młodzieżowej rady w miejscu swojego zamieszkania, jak krok po kroku przejść przez cały ten proces. Przekażemy ten poradnik samorządom, środowiskom młodzieżowym i organizacjom pozarządowym. Pojedziemy też wszędzie tam, gdzie nasze wsparcie będzie przydatne w realizacji tego procesu – powiedział Minister Piotr Mazurek podkreślając, iż prezentowane opracowanie będzie rozpowszechniane w formie papierowej oraz elektronicznej.

Podczas konferencji Minister Piotr Mazurek ogłosił także konkurs „Ambasador Młodego Pokolenia”. Konkurs skierowany jest do młodych osób zaangażowanych w działalność społeczną  i obywatelską  a także do organizacji, które tą działalność wspierają.

Głównym celem konkursu jest wyróżnienie działalności młodych osób i podejmowanych przez nich inicjatyw oraz zwiększenie zaangażowania młodego pokolenia Polaków w działalność społeczną i obywatelską a także zachęcanie szkół, organizacji pozarządowych, samorządów, młodzieżowych rad, środowisk naukowych i firm do działania na rzecz młodzieży.

  • Nagrody zostaną przyznane w dziewięciu kategoriach:
    1. wzór godny naśladowania pod względem etyczno-moralnym i intelektualnym;
    2. najaktywniejsza Młodzieżowa Rada Gminy/Młodzieżowa Rada Powiatu/Młodzieżowy Sejmik Województwa;
    3. najbardziej przyjazny młodzieży samorząd lokalny w Polsce – gmina/powiat/województwo;
    4. mecenas młodego pokolenia – osoba, która swoimi działaniami przyczynia się do wspierania postulatów ludzi młodych, działa aktywnie na rzecz młodzieżowego sektora - osoba fizyczna;
    5. organizacja pozarządowa wspierająca działania młodych ludzi;
    6. najprzyjaźniejsza firma wspierająca swoimi działaniami ludzi młodych;
    7. najciekawsze wydarzenie wspierające rozwój polityki młodzieżowej w Polsce;
    8. najaktywniejszy działacz młodzieżowy/ wolontariusz – Lider Młodego Pokolenia;
    9. najaktywniejsza i działająca na rzecz młodego pokolenia szkoła/uczelnia/środowisko naukowe.

 

Działania przedstawione na dzisiejszej konferencji są odpowiedzią na potrzeby młodego pokolenia w Polsce. Te propozycje z pewności wpisują w trend wspierania zaangażowania społecznego młodych ludzi. – powiedział współprzewodniczący RDzMP Piotr Wasilewski.

Zgłoszenie do Konkursu przesyłać może każda osoba fizyczna do 30. roku życia, każda organizacja pozarządowa oraz młodzieżowa rada w terminie do 31 sierpnia 2021 roku. Szczegółowe zasady dostępne są na stronie gov.pl/dlamlodych.

 

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}