W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Spotkanie dyrektora Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego z przedstawicielkami Amnesty International

07.04.2017

5 kwietnia 2017 roku Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w KPRM spotkał się z Barborą Černušákovą, badaczką z Zespołu ds. UE w Regionalnym Biurze Europy i Azji Środkowej Amnesty International oraz Agnieszką Dąbrowiecką, doradcą ds. monitoringu praw człowieka w Amnesty International Polska.

Głównym tematem spotkania były prace nad uruchomieniem Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NCRSO) oraz planowane zmiany polityki rządu wobec organizacji pozarządowych.

Dyr. Kaczmarczyk poinformował przedstawicielki Amnesty International o zaawansowaniu prac nad projektem ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Zakończenie procesu legislacyjnego w odniesieniu do projektu ustawy zaplanowane jest na lato br., zaś we wrześniu 2017 roku Centrum powinno rozpocząć działalność. Zgodnie z projektem ustawy, NCRSO będzie odpowiedzialne za rządowe programy skierowane do NGOs i programy wspierające ich rozwój, w tym udzielanie grantów, program Korpus Solidarności (wolontariat), program edukacji obywatelskiej i wspieranie partycypacji obywatelskiej. Projekt ustawy nie zawiera żadnych przepisów odnoszących się do organizacji i sposobu funkcjonowania NGOs.

Jak poinformował dyr. Kaczmarczyk, fundusze na granty dla NGOs udzielane przez Centrum pochodzić mają m.in. ze środków obecnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i utworzonego na mocy ustawy o grach hazardowych Funduszu Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (zasilanego 4% dopłat w grach objętych monopolem państwa, pobieranych zgodnie z ustawą o grach hazardowych). Nie przewiduje się przejęcia przez Centrum środków poszczególnych ministerstw, przeznaczonych na dotacje resortowe, tj. dotacje udzielanie przez poszczególnych ministrów w obszarach ich kompetencji.

Na marginesie głównego tematu spotkania padły też pytania dotyczące przyszłości Krajowego Programu Działań na rzecz Równego Traktowania. Przedstawicielki Amnesty International zostały poinformowane o trwających obecnie pracach nad raportem z zakończonej edycji programu, połączonych z międzyresortowymi konsultacjami dotyczącymi jego kontynuacji.

{"register":{"columns":[]}}