W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Premier Morawiecki spotkał się ze środowiskami młodzieżowymi z całej Polski!

06.11.2020

6 listopada odbyła się wideokonferencja z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, Rzecznika Prasowego Rządu Piotra Müllera oraz Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotra Mazurka wraz z przedstawicielami kilkudziesięciu organizacji, które zaangażowały się w Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.

Premier Mateusz Morawiecki (foto: Adam Guz/KPRM)

Spotkanie poprowadził Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, który na wstępie zaznaczył sukces w aktywizacji młodych społeczników z całej Polski.

 - „To spotkanie to podkreślenie, że Premier polskiego Rządu wyraźnie docenia aktywność młodych ludzi, która na co dzień jest zogniskowana w bardzo wielu podmiotach społeczeństwa obywatelskiego: fundacjach, stowarzyszeniach, młodzieżowych radach przy jednostkach samorządu terytorialnego, grupach nieformalnych, organizacjach harcerskich, proobronnych i wielu innych, w których młodzi ludzie angażują się na rzecz dobra wspólnego i na rzecz swoich lokalnych wspólnot. Dzisiaj powstała szeroka koalicja podmiotów społecznych, działających w całej Polsce mająca na celu pomoc najsłabszym. Seniorzy i osoby samotne mają dzięki temu pewność, że ich rodacy niosą im pomoc” – mówił Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej.

Podkreślił przy tym, że w Korpus zaangażowało się już blisko 120 środowisk młodzieżowych i obywatelskich z całej Polski.

Pan premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na niepewność w obecnych czasach pandemii, której skutki dotykają wielu sfer naszego życia.

- ,,Jest to sytuacja, która na lata może zdecydować o Polsce. Instynkt państwowy i prospołeczny, który przejawiacie, będzie obecnie i w najbliższej przyszłości kluczowy dla kraju" – tłumaczył młodym aktywistom premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że takie czynniki jak sprawność, sprawczość, spójność i spoistość instytucji państwowych i społeczeństwa obywatelskiego będą świadczyły o sukcesie Polski.

- „Gratuluję państwu tej odwagi, polegającej na podejmowaniu niełatwych ścieżek. To przekłada się na realne czyny. Chciałbym zaapelować do państwa o pomoc, w tym w promowaniu postawy altruistycznej” - zwracał się do młodych wolontariuszy Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Spośród reprezentantów środowisk, które zaangażowały się w Korpus wypowiadali się m.in. Maria Jaworska z Młodzieżowej Rady Miasta Oleśnicy i Klubu Młodych Stowarzyszenia „Dla Polski”, która zwróciła uwagę, że pomaganie seniorom wiąże się z ogromną wdzięcznością. Jej zdaniem wolontariusz obdarowany uśmiechem seniora zyskuje więcej sił, które może spożytkować w dalszym niesieniu pomocy. Mateusz Węgrzyn ze Stowarzyszenia Obywatelskiego Dialogu i Aktywizacji SODA z Jasła zwrócił uwagę, że istotne są nawet proste czynności, jak np. zaniesienie dokumentów do urzędu miasta. Taka pomoc jest prawdziwą ,,szkołą życia” dla młodych ludzi. Zdaniem Pauliny Nowak ze Stowarzyszenia „Studenci dla Rzeczypospolitej” z Gdańska istotą działań jest realizacja solidarności międzypokoleniowe oraz wykazanie się odpowiedzialnością przez młode pokolenie.

Marcelina Kozubek ze Słonecznej Strony Ulicy z Rudy Śląskiej podziękowała panu Premierowi za docenienie roli młodych organizacji pozarządowych w pozytywnych zmianach w polskim społeczeństwie, czego dowodem jest powołanie Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, który koordynuje tę aktywność polskiego rządu. Współprzewodniczący Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem Piotr Wasilewski z Suwałk zaznaczył, że rolą młodego pokolenia oraz przejawem patriotyzmu, jest właśnie niesienie pomocy.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zachęcił młodych wolontariuszy do rozpropagowania akcji noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Jak podkreślał jest bardzo istotne dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa.

Premier Mateusz Morawiecki podsumowując spotkanie zapowiedział, że w czasach po ustaniu pandemii spotka się a przedstawicielami organizacji młodzieżowych, aby podsumować ich dotychczasową aktywność oraz nakreślić dalsze ramy współpracy.

Wideo

Zdjęcia (4)